Wkrętarka akumulatorowa to małe narzędzie, jednakże jego zastosowanie i wykorzystanie podczas domowych remontów oraz innych prac o podobnych charakterze jest ogromne. Stanowi nieoceniony atrybut każdego majsterkowicza, podobnie jak poziomica laserowa. Dlatego tak ważną kwestią jest wybór odpowiedniego produktu, który będzie optymalnie dopasowany do konkretnego użytkownika. Porównując oferty rynkowe, należy zapoznać się z zasadniczymi cechami oraz parametrami urządzenia. Jest to istotne, gdyż na rynku dostępnych jest bardzo dużo różnych modeli, które różnicowane są ceną, jakością, a także zastosowaniem. W związku z tym znalezienie idealnego rozwiązanie nie jest łatwym zadaniem. Jak zatem dokonać właściwego wyboru związanego z zakupem wskazanego sprzętu?

Jaką wkrętarkę kupić?

Wkrętarka akumulatorowa to wspaniałe rozwiązanie wszędzie tam, gdzie nie można skorzystać z gniazdka elektrycznego. Co więcej, spełni oczekiwana użytkowników, którzy nie lubią, gdy ich praca jest ograniczana przez kabel, tak jak w przypadku wiertarki. Wskazane urządzenie pozwoli na wykonywanie różnego rodzaju prac w różnych pozycjach i niestandardowych miejscach. Ciekawą alternatywą są wkrętarki kątowe, które zaopatrzone zostały w obrotową głowicę pozwalającą na wykonywanie czynności w trudno dostępnych lokalizacjach. Zdecydowana większość urządzeń ma możliwość wiercenia, co jeszcze bardziej zwiększa atrakcyjność opisywanego sprzętu. Najlepsza wkrętarka akumulatorowa, która przystosowana jest do niezwykle zaawansowanych prac to wkrętarko-wiertarka akumulatorowa wyposażana w udar pozwalająca na wiercenie w betonie.

Najważniejsze parametry wkrętarki

Zastanawiając się nad tym, jaką wkrętarkę wybrać bez wątpienia należy poznać najważniejsze parametry urządzenia, wśród których wymienia się następujące elementy.

Moc

Jest to cecha, która wpływa nie tylko na czas pracy urządzenia, ale również na rodzaj materiałów, które mogą być poddawane obróbce przy zastosowaniu opisywanego sprzętu. Jest to istotne przede wszystkim w przypadku takiego produktu jak wkrętarko-wiertarka. Podkreślić należy fakt, że spełniona jest tutaj zasada, że im większą mocą dysponuje urządzenie, tym w twardszej powierzchni można wiercić,

Napięcie

Jest to parametr, który przekłada się na sposób wykorzystania wkrętarki. W tym aspekcie wyróżnia się cztery poziomy, a mianowicie:

  • od 3,6 do 4,8 V – urządzenia z określonym napięciem są odpowiednie do skręcania mebli bądź też sprzętu AGD,
  • od 6,5 do 10 V – odpowiednie do zastosowania przy niewielkich pracach remontowych czy też majsterkowaniu,
  • od 9,6 do 14 V – wskazany sprzęt pozwoli na częste oraz intensywne działania. W przypadku określonego rodzaju produktów często tez występuje dodatkowe wyposażanie w postaci biegów, które dają możliwość dostosowania mocy do wykonywanych zadań,
  • od 18 V i więcej – w określonej kategorii mieszczą się wkrętarki przeznaczone dla specjalistów. Niejednokrotnie mają udar, który daje możliwość wiercenia w betonie.

Obudowa

Może ona charakteryzować się różnym kształtem, który zależny jest od rodzaju wykonywanych zadań. Obudowa wkrętarki może być podobna do litery P – zasadniczy rodzaj czynności to wiercenie otworów. Drugim popularnym kształtem, jest kształt litery T – obejmuje przede wszystkim prace takie jak, wkręcanie śrub oraz wkrętów. Zależnie od naszych potrzeb to także powinna być ważna kwestia przy wyborze.

Moment obrotowy

Podawany jest w jednostce określanej jako Nm. Prezentuje silę, z jaką następuje wkręcanie śrub. Co więcej, informuje na jakie głębokości elementy te mogą być osadzone. Dobra wkrętarka akumulatorowa dysponuje specjalnymi ustawieniami dotyczącymi momentu obrotowego, które umożliwiają wiercenie. Podaje się różne wartości dla:

  • miękkiego wiercenia – moment obrotowy wzrasta w sposób równomierny wraz z głębokością umieszczanego wkrętu,
  • twardego wiercenia – moment obrotowy wzrasta powoli, aż do końcowej fazy, w której następuje gwałtowne zwiększenie.

Biegi

Mogą występować co najmniej dwa biegi. Jeden przeznaczony jest do ustawiania mniejszej prędkości, a także wyższego momentu obrotowego. Takie rozwiązanie sprawia, że sprzęt wspaniale radzi sobie z wkręcaniem wkrętów. Natomiast drugi przystosowany jest do wiercenia, co przyczynia się do tego, że sprzęt ma ustawione szybsze ruchy obrotowe.

Czas pracy i ładowania

Kryterium wyboru wkrętarki dotyczy także czasu pracy oraz ładowania. Jest to istotne, gdyż dzięki temu użytkownik pozyskuje informacje, o tym jak długo będzie mógł pracować bez konieczności ładowania baterii.

Wkrętarka akumulatorowa to sprzęt nie tylko dla majsterkowiczów. Często przyda nam się w domu do drobnych napraw, czy chociażby składania mebli – będzie to znacznie wygodniejsze niż wkrętak.

Rodzaje akumulatorów

Wyróżnia się następujące rodzaje akumulatorów:

  1. niklowo-kadmowe – coraz rzadziej stosowane, gdyż są ciężki e, mają niewielką pojemność i zawierają niebezpieczne dla zdrowia metale ciężkie,
  2. niklowo-metalowo-wodorowe – większa pojemność niż w przypadku akumulatorów niklowo-kadmowych. Co więcej, są lżejsze, ale charakteryzują się krótszą żywotnością, szybko podlegają rozładowaniu,
  3. niklowo-cynkowe – są lżejsze i charakteryzują się wyższa mocą niż wyżej wymienione,
  4. litowo-jonowe – najkorzystniejsze rozwiązanie, mają bardzo dobre parametry i są niezwykle lekkie.

Akcesoria do wkrętarek

Zestawy z wkrętarkami akumulatorowymi bardzo często zawierają następujące akcesoria:

  • dodatkowy akumulator – ten element wyposażenia jest bardzo ciekawym rozwiązaniem, gdyż dzięki temu nie trzeba martwić się o rozładowanie baterii w czasie wykonywania pracy.
  • ładowarka pozwalająca na szybkie naładowanie baterii – zapewnia naładowanie baterii, nawet w pół godziny,
  • walizka – dzięki temu można bezpiecznie przechowywać sprzęty wraz z innymi akcesoriami,
  • lampka – wskazany rodzaj akcesoria umożliwia podświetlenie materiału, który poddawany jest obróbce.

Odwiedź także nasz ranking agregatów!

Wkrętarka akumulatorowa a wiertarka

Wiertarka to urządzenie mniej mobilne i najczęściej ograniczone kablem (zdarzają się także modele akumulatorowe). Jednakże wyróżnia się większa mocą, co sprawia, że zapewnia możliwość wiercenia w twardszych materiałach (oczywiście uzależnione jest to od modelu). Funkcja dotycząca zmiany kierunku sprawia, że wiertarka przystosowana jest również do wkręcania wkrętów.

Wkrętarka akumulatorowa to sprzęt zdecydowanie lżejszy, bardziej mobilny. Praca przy zastosowaniu wkrętarki akumulatorowej jest mniej męcząca. Z drugiej strony charakteryzuje się mniejszą uniwersalnością. Dobrym rozwiązaniem stanowiącym kompromis pomiędzy dwoma urządzeniami jest zakup wiertarko-wkrętarki.

Wkrętarka akumulatorowa – Ranking i cena 2019

Wybierając ten sprzęt zobaczyć możemy, że jest sporo parametrów, którymi może cechować się dobra wkrętarka. Zwróćmy na nie uwagę, by kupić sobie dobry sprzęt. Prezentujemy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane wkrętarki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.