Kosiarka do trawnika jest niezbędnym sprzętem do pielęgnacji nawet najmniejszego trawnika. Przy wyborze określonego urządzenia należy zwrócić szczególną uwagę na takie elementy jak poręczność, łatwość w obsłudze i przede wszystkim bezawaryjne działanie. Dzięki temu zapewniona będzie skuteczność działania. Biorąc pod uwagę powyższe zakup sprzętu, jakim jest najlepsza kosiarka do trawnika, powinien być poprzedzony dokładną analizą dostępnych parametrów. Finalna decyzja powinna być podjęta w oparciu o takie kwestie jak rodzaj silnika, sposób pracy, a także dodatkowe funkcje, które między innymi wpłyną na duży komfort pracy, na przykład na nierównych powierzchniach. Poniższy tekst zapewne ułatwi podjęcie decyzji związanej z zakupem takiej kosiarki, która idealnie spełni wymagania konkretnego użytkownika. W tym artykule dowiecie się czym charakteryzuje się dobra kosiarka i jak ją wybrać.

Rodzaje kosiarek

Zasadniczym kryterium, który powinien być uwzględniany przy wyborze wskazanego urządzenia, jest wielkość powierzchni przeznaczonej do koszenia, a ponadto głośność pracy kosiarki. Wyróżnia się następujące rodzaje kosiarek:

  • kosiarki ręczne – określony rodzaj sprzętu charakteryzuje się najcichszym trybem pracy, a więc przeznaczony jest do pielęgnacji niewielkich oraz równych trawników,
  • kosiarki elektryczne – przygotowane zostały dla użytkowników, którzy również oczekują cichej pracy. Co więcej, są to urządzenia przyjazne dla środowiska. Ich zadaniem jest pielęgnacja trawników małych oraz średnich. Ponadto, mogą być wykorzystywane do koszenia skarp. Jednakże posiadają one ważną wadę, a mianowicie długość kabla, który wpływa na ograniczenie ich pracy. Trzeba także uważać na kabel, aby przypadkowo nie doprowadzić do jego przecięcia.
  • kosiarki akumulatorowe – wykonywanie czynności związanych z pielęgnacją posesji przy użyciu tego rodzaju produktu jest łatwiejsze ze względu na brak obecności kabla. Niezbędnym elementem jest naładowanie akumulatora, który w niektórych modelach pozwoli na wyrównanie trawy znajdującej się na powierzchni nawet 800 metrów kwadratowych. Jednakże są one dość kosztowne i trudno dostępne. Podobnie jak wkrętarki akumulatorowe, potrzebują one dostępu do prądu, bądź regularnego ładowania. Co więcej, należy zadbać o naładowanie akumulatora przed przystąpieniem do wykonywania pracy. W przypadku, gdy dojdzie do wyczerpania baterii,koniecznie trzeba odczekać 16 godzin przed ponownym naładowaniem. Wskazany rodzaj kosiarek jest dobrym rozwiązaniem w przypadku małych oraz średnich trawników.
  • kosiarki spalinowe – dysponują bardzo dużą zaletą, którą jest fakt, że działają one niezależnie od źródła zasilania. Co więcej, silnik takich urządzeń jest mocniejszy, a ponadto zdecydowanie bardziej elastyczny niż w kosiarkach elektrycznych. Istotnym aspektem jest również to, że bardzo dobrze pokonują wysokie i mokre trawniki. Niekorzystnym aspektem jest dość głośna praca urządzeń praz nieprzyjemny zapach spalin unoszący się w powietrzu. Zasadniczą kwestią jest również wymóg systematycznej konserwacji, wymiana oleju oraz uzupełnianie paliwa. W przypadku zakupu takich urządzeń należy liczyć się także z poniesieniem znacznych kosztów, gdyż jest to dość drogie rozwiązanie. Nie można także kosić przy jej użyciu powierzchni, których nachylenie przekracza 20%.
Należy pamiętać o systematycznym koszeniu trawy, by nasz trawnik wyglądał bardzo korzystnie.

Najważniejsze parametry kosiarek

Zastanawiając się nad kwestią, jaką kosiarkę wybrać należy wziąć pod uwagę najważniejsze parametry, wśród których wymienia się następujące:

  • moc – w przypadku kosiarek elektrycznych jest ona najczęściej podawana w kilowatach, natomiast w odniesieniu do urządzeń spalinowych są to kilowaty albo konie mechaniczne. Wskazać należy fakt, że moc kosiarki powinna wzrastać wprost proporcjonalnie do wielkości trawnika. Silnik produktu może zostać przegrzany, gdy opory będą zbyt wielkie w stosunku do jego możliwości, na przykład za wysoka trawa. Zasadniczo silniki kosiarek dysponują mocą mieszczącą się w zakresie od 340 do 1150 W, natomiast urządzenia spalinowe od 3,5 do 6,0 KM.
  • szerokość koszenia – najczęściej kształtuje się ona na poziomie od 30 do 60 cm. Podkreślić należy to, że im jest ona większa, tym więcej zaoszczędzi się czasu i mniej okrążeń po określonej powierzchni trzeba będzie wykonać. Jednakże duża szerokość stanowi znaczne utrudnienie w manewrowaniu pomiędzy rabatami czy krzewami.
  • wyrzut tylny do kosza, boczny oraz mulczowanie – sposób pozwalający na pozbycie się skoszonej trawy jest niezwykle istotnym elementem. Niezwykle popularnym elementem jest wyrzut tylny do kosza. Natomiast wrzut boczny jest przydatnym rozwiązaniem w przypadku suszu. Dobra kosiarka wyposażona jest także funkcje mulczowania, jednakże nie jest to aspekt niezbędny. Pod wskazanym określeniem ukrywa się działanie polegające na rozdrabnianiu pokosu, zanim dojdzie do jego wyrzucenia na powierzchnię. Podkreślić należy, że mulczowanie związane jest z koniecznością częstego koszenia (raz, dwa razy w tygodniu), a także stosowania preparatów, które wpływają na przyspieszenie rozkładu trawy.
  • pojemność kosza – pojemny kosz zapewnia możliwość dłuższej pracy bez zbędnych przerw. Z drugiej jednak strony z cięższym koszem praca jest znacznie utrudniona. Wielkość kosza jest także powiązana z rodzajem oraz mocą sprzętu. Kosiarki elektryczne zaopatrzone są w kosze o wielkości od 20 do 30 litrów, natomiast w przypadku urządzeń spalinowych pojemność może wynosić nawet 80 litrów,
  • regulacja wysokości – dobrze, gdy wskazany sprzęt posiada funkcję centralnej regulacji wysokości koszenia,
  • masa – lekka kosiarka to łatwiejsze wykonywanie czynności, mniejsze zmęczenie i wygodniejszy sposób przechowywania. Najniższą wagę mają kosiarki ręczne, akumulatorowe oraz elektryczne.

->Dowiedz się także jaki odkurzacz do liści wybrać?

Kosiarka spalinowa czy elektryczna?

Wskazana decyzja uzależniona jest od powierzchni obszaru przeznaczonego do wykonywania pracy, a także możliwości finansowych użytkownika. W przypadku, gdy określona osoba dysponuje dużym ogrodem i może wydać trochę więcej środków finansowych, to wówczas najlepszym rozwiązaniem będzie kosiarka spalinowa. Podkreślić należy jednak fakt, że będzie to cięższe i głośniejsze rozwiązanie. Co więcej, przyczynia się ona do generowania do atmosfery nieprzyjemnych spalin. Warto pamiętać także o tym, by zaopatrzyć się w aerator, lub wertykulator. Zdecydowanie pomogą one dbać o dobry wygląd naszego trawnika i gleby.

Urządzenie elektryczne znajdzie natomiast zastosowanie w małych ogrodach. Moc produktu jest mniejsza i ma kabel, który wpływa na ograniczenie jej pracy. Ponadto, nie powinna być użytkowania, gdy trawa jest wysoka. Jednakże jest to lżejsze, bardziej ciche oraz tańsze rozwiązanie od wyżej zaprezentowanego. Co więcej, nie emituje niekorzystnych związków.

Jaką kosiarkę kupić?

Dokonując zakupu kosiarki w pierwszej kolejności należy odpowiedzieć sobie na pytania, do czego konkretnie jest ona potrzebna, na jakiej powierzchni będzie wykorzystywana i jak często użytkowana. To pozwoli na określenie czy oczekiwania spełni bardziej wydajny sprzęt, czy wystarczającym rozwiązaniem będzie proste urządzenie. Wybór odpowiedniej kosiarki maksymalnie dostosowanej do potrzeb użytkownika sprawi, że koszenie trawy będzie bardzo przyjemną czynnością.

Kosiarka – Ranking i cena 2019

Gdy wiemy już, co jest najistotniejsze w wyborze, oraz na co zwracać uwagę pora wybrać najlepszą kosiarkę. Bierzmy pod uwagę rodzaj napędu, oraz przede wszystkim jej przeznaczenie – to gdzie będziemy jej używać jest ważne. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane kosiarki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.