Żarówki LED coraz częściej zastępują w wielu domach tradycyjne żarówki wolframowe. Są nie tylko bardziej ekologiczne, ale także wytrzymalsze i mają szersze zastosowanie. Jeszcze nie tak dawno stanowiły jedynie element designu, były drogie i trudno dostępne – dziś ich cena spadła, a kupić można je właściwie wszędzie. Co wpływa na tak drastyczny wzrost ich popularności? Jaką żarówkę LED wybrać spośród wielu i wreszcie, która najlepiej zaspokoi nasze potrzeby? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w poniższym tekście.
Czym jest żarówka LED?
Żarówki LED – a w zasadzie lampy – to tak naprawdę wiele małych diod elektroluminescencyjnych, które umieszczane są w oprawach pozwalających na montaż w miejsce tradycyjnej żarówki. Wykorzystanie diod sprawia, że cechują się między innymi większą trwałością – niektóre modele mogą świecić nawet do 15 lat – brakiem szkodliwego działania dla ludzkiego wzroku oraz skóry, wysokim wskaźnikiem oddawania barw, co oznacza, że światło emitowane przez żarówki LED jest najbardziej zbliżone do naturalnego czy też wynikającą z żywotności i niskiego poboru prądu ogromną oszczędnością. Często tego typu rozwiązanie zaopatrzone są latarki, by wydłużyć ich żywotność.
Moc żarówki
Zastanawiając się, jaką żarówkę LED kupić, warto zwrócić szczególną uwagę na jej moc. Wbrew temu, co mogłoby się nam wydawać, wcale nie trzeba kierować się przy tym wartością podaną na opakowaniu. Ze względu na niezwykłą energooszczędność żarówek LED, kupić można modele nawet 7W. Chcąc odnaleźć odpowiednik żarówki wolframowej, dobrze jest więc sprawdzić nie tylko moc podaną przez producenta, ale także zalecenia Unii Europejskiej. Zwrócić uwagę należy zatem na wartość przeliczoną na lumeny, dzięki temu precyzyjnie dobierzemy żarówkę LED odpowiadającą tej tradycyjnej.
Rodzaj mocowania
Przed zakupem każdej żarówki, a więc także lampy LED, należy dokładnie przyjrzeć się instalacji, by wybrana żarówka mogła zostać zamocowana. Myśląc więc o tym, jaka żarówkę LED wybrać, pamiętajmy, że w oświetleniu tego typu stosowane są sztyfty G4 – montowane na w wcisk – oraz trzonki GU10, MR11 i MR16, które zakłada się głównie w sufitach podwieszanych, ale również gablotach, w oświetleniu schodów czy mebli. Sprawdzą się świetnie w systemach zasilania napięciem 12 V DC.
Sztyfty G4 używane są także przy okazji oświetlania szaf czy też korytarzy, jednak należy pamiętać, że zakres oświetlanej przez nie przestrzeni będzie znacznie mniejszy. Jeśli szukamy łatwej w montażu i uniwersalnej żarówki LED, wybierzmy tę z trzonkiem GU10, zakłada się ją po prostu wciskając na miejsce i przekręcając. Żarówki LED z takim trzonkiem kierują strumień światła bezpośrednio w dół, co sprawia, że świetnie nadadzą się do zamontowania w systemach oświetlania punktowego, ale też pod sufitem. GU10 używane jest w systemach zasilania napięciem 230 V AC, a prawie każdy ranking żarówek LED pokazuje, że jest to najczęściej wybierany model.
Zastosowanie LEDów
Ze względu na fakt, że lampy LED można kupić nie tylko w formie tradycyjnej, przypominającej zwykle żarówki, ale także listw, samoprzylepnych taśm, modułów i innych, mają one niezwykle szerokie zastosowanie. Nawet najlepsza żarówka LED może być dla nas nieodpowiednia, jeśli zostanie źle dobrana. Przy wyborze warto więc pamiętać, że większość z nich emituje mocne światło, wobec czego zdadzą egzamin nie tylko jako oświetlenie blatu kuchennego, ale także różnych dekoracji czy obrazów. Na rynku znaleźć możemy te emitujące świtało białe o ciepłej lub chłodnej barwie, ale także kolorowe – oznaczone symbolem RG LED. Świetnie sprawdzą się więc jako dodatkowe oświetlenie w sypialni czy na schodach, ale również, dzięki nie nagrzewaniu się, w pokojach dziecięcych czy łazienkach. Dobra żarówka LED jest uniwersalnym systemem oświetleniowym, zamontować możną ją więc właściwie wszędzie.
->Sprawdź także nasz ranking agregatów!
Czy warto kupić żarówkę LED?
Żarówki LED mają wiele zalet, a przy tym praktycznie zero wad. Ich czas eksploatacji wynosić może nawet 50 tysięcy godzin, rzadko się psują, są niezwykle energooszczędne i bardzo trwałe. Nie nagrzewają się tak bardzo jak żarówki wolframowe, mogą być wykorzystane jako główne źródło światła, ale także pomocnicze oraz dekoracyjne. Możliwość zakupu taśmy LED sprawia, że doświetlić możemy w zasadzie każdy element domu, od wnętrza szafy aż po szafki kuchenne lub ramy mebli. Możemy także schować je w podwieszanym suficie, tak, by były niewidoczne. Dostępne są w różnych wersjach kolorystycznych, co daje pole do popisu przy urządzaniu wnętrza w kreatywny sposób.
Istnieją także żarówki LED, którymi możemy sterować za pomocą smartfonu, a to pozwala nie tylko na zmianę poziomu natężenia oświetlenia, ale także jego koloru czy nawet wyboru trybu pulsującego w rytm muzyki światła. Mają więc zdecydowanie więcej zastosowań od żarówek tradycyjnych. Choć ich cena wydawać może się wysoka w porównaniu do innych rozwiązań, to jednak pamiętać należy o tym, że żarówka LED posłużyć może nam nawet kilkanaście lat, a więc pod względem długofalowych wydatków jest zdecydowanie bardziej opłacalna, niż żarówki tradycyjne. Warto więc zakupić do swojego domu żarówki LED i cieszyć się świetnym oświetleniem przez długi czas.
Żarówka LED – Ranking i cena 2019
Gdy wiemy już czym charakteryzują się dobre żarówki LED, pora wybrać odpowiednie dla nas. Pamiętajmy o rodzaju mocowania, który będzie tutaj kluczowy. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane żarówki LED. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.