Grill ogrodowy jest nieodzownym elementem polskiej majówki, ale także urządzeniem, dzięki któremu każda impreza na świeżym powietrzu nabiera pewnej wyjątkowości. Grillowanie jest doświadczeniem tym przyjemniejszym, kiedy dysponuje się dobrym sprzętem, który zapewni taką możliwość. Jaki grill będzie najlepszy? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę?

Rodzaje grillów ogrodowych

Przy podejmowaniu decyzji, jaki grill wybrać, na początku dobrze jest poznać, jakie w ogóle są rodzaje tych produktów. Urządzenia te różnicowane są ze względu na rodzaj zasilania. Mając na uwadze powyższy parametr, wyróżnia się zatem następujące typy:

  • grille węglowe – klasyczny rodzaj urządzenia, w którym elementem zasilającym jest węgiel. W tym przypadku wsypuje się węgiel do pojemnika, który jest do tego celu przeznaczony, następnie wykorzystując rozpałkę, rozpala się go. Na ruszt kładzie się potrawy przeznaczone do upieczenia i gotowe.
  • grille gazowe – określony typ urządzeń cieszy się wśród użytkowników coraz większym uznaniem. Są bardzo mobilne, gdyż nie ma tutaj ograniczenia w postaci gniazdka elektrycznego. To rozwiązanie wymaga jednak zastosowani butli gazowej. Podkreślić należy fakt, że podłączenie butli gazowej do grilla nie jest łatwym zadaniem i wymaga właściwych umiejętności,
  • grille elektryczne – ten typ urządzeń może być także zasilany w formie sieciowej. Określony aspekt stanowi duży komfort, gdyż odchodzi cała procedura związana z rozpalaniem. Jednakże to, co dla jednych jest utrudnieniem, dla innych może być ogromną frajdą. W przypadku grilla elektrycznego zadanie obsługującej osoby ogranicza się tylko do włączenia sprzętu oraz ustawienia odpowiedniej temperatury. Może bez problemu ustawiony być w ogrodzie pod parasolem ogrodowym, bez obaw o jego przepalenie.
  • grille gazowo – węglowe – są to urządzenia wykorzystujące rozwiązania zastosowane w grillu gazowym oraz węglowym,
  • grille opalane drewnem – są to tradycyjne, murowane grille wyróżniające się dużymi gabarytami. Zajmują one dość dużo miejsca. To dobre opcja dla rodzin, gdyż dysponują właściwą powierzchnią rusztu.

Na jakie elementy zwrócić uwagę przy wyborze grilla?

Przy wyborze produktu, jakim jest najlepszy grill ogrodowy, koniecznie trzeba uwzględnić kilka zasadniczych kwestii, a mianowicie:

  • stabilność grilla – jest to bardzo istotny aspekt decydujący o bezpieczeństwie. Dlatego też trzeba zwrócić uwagę na to, ile grill ma nóżek. Co więcej, istotny jest także fakt, czy są one przymocowane do urządzenia w sposób solidny i profesjonalny. Słabo przykręcone nóżki są elementem, który dyskwalifikuje określone urządzenie. Dobrze, gdy w konkretnym produkcie zastosowano rozwiązanie polegające na możliwości regulowania wysokości nóżek. Sprawi to, że grill będzie mógł być dobrze ustawiony na nierównym obszarze.
  • mobilność urządzenia – niezwykle komfortowym rozwiązaniem dla użytkownika będzie grill wyposażony w kółka, co zapewni dużą mobilność. Co więcej, jest to istotny parametr, w przypadku większych i ciężkich urządzeń,
  • czyszczenie grilla – przed dokonaniem zakupu określonego sprzętu warto sprawdzić, jak wygląda sytuacja związana z czyszczeniem grilla. Istnieją modele, które trzeba myć samodzielnie, ale dostępne są również urządzenia pozwalające na umieszczenie poszczególnych elementów w zmywarce.
Okres letni to idealny czas na grillowanie, oraz by wspólnie spędzić czas ze znajomymi i rodziną

Z jakiego materiału powinien być wyprodukowany grill?

Podejmując decyzję jaki grill kupić zwrócić należy uwagę także na materiał, z którego został wykonany wskazany produkt. Jest to ważne, gdyż trwała obudowa sprawi, że grill będzie mógł być wykorzystywany przez lata. Dlatego też warto ponieść wyższe koszty i kupić produkt wykonany z solidniejszych tworzyw.

Istotną kwestią jest także aspekt dotyczący jakość kratki przeznaczonej do rusztu. Jest to element przeznaczony do przygotowywania potraw, dlatego dobrze, gdy jest wykonany ze stali nierdzewnej bądź z żeliwa. Dobry grill może również dysponować kratką wyprodukowaną ze stali, która pokryta została porcelaną. Uchwyty wykonane są najczęściej z aluminium, gdyż charakteryzuje się ono dużą odpornością na wysokie temperatury, a ponadto jest niezwykle lekkie.

->Sprawdź także nasz ranking myjek ciśnieniowych!

Dodatkowe akcesoria do grilla

Dodatkowe akcesoria wpłyną na większe możliwości związane z wykorzystaniem grilla ogrodowego. Uzupełniające wyposażenie spotykane w przypadku tych urządzeń, jest następujące:
Dodatkowe ruszty – takie rozwiązanie przyczyni się do znacznego zwiększenia powierzchni przeznaczonej do grillowania. Elementy te ustawiane powinny być jeden nad drugim. Najniżej należy umieścić potrawy świeże, natomiast wyżej delikatnie upieczone. Zapewnia to duży komfort użytkowania produktu. Dodatkowe tacki – żeliwne tacki chronią przed spadaniem kawałków potraw przez otwory znajdujące się w ruszcie. Wykorzystywane mogą być do przygotowywania potraw, takich jak na przykład jajecznica. Szczypce przeznaczone do mięsa – ten element wyposażenia przyczynia się do dużego ułatwienia chwytania mięsa i jego przewracania w czasie grillowania.

Jaki grill – węglowy, elektryczny czy gazowy?

Wszystko zależy od oczekiwań określonego użytkownika oraz możliwości finansowych. Nie ma idealnego rozwiązania. Podkreślić należy jednak fakt, że grille elektryczne charakteryzują się tym, że są one najbardziej praktyczne. Mimo wszystko dokonując zakupu wskazanego urządzenia, trzeba dobrze przemyśleć swój wybór. Dzięki temu inwestycja w określony rodzaj sprzętu przyniesie faktyczne zadowolenie.

Grill ogrodowy – Ranking i cena 2019

Gdy wiemy już czym charakteryzuje się dobry grill, oraz jakie są jego parametry, pora wybrać nasz sprzęt. Bierzmy pod uwagę jego zastosowanie, oraz to jakie mamy warunki w ogrodzie, by odpowiednio go do tego przystosować. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane grille. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.