Gęsty, zielony trawnik to wizytówka każdego ogrodu i marzenie wielu ich właścicieli. Nie da się tego efektu osiągnąć bez odpowiedniej pielęgnacji. Murawa, pozostawiona sama sobie, szybko ze zwartej darni zamieni się w zachwaszczony obszar. Jak temu zapobiec? Oczywiście ważne jest nawożenie, podlewanie, i z tym raczej nie mamy problemu. Na początku, przez jakiś czas od założenia trawnika, wydaje się, że wszystko jest w porządku i wystarczy tylko kosiarka i regularne przycinanie. Po kilku latach jednak darń staje się coraz bardziej zbita a to powoduje, że trawa zaczyna żółknąć, wysychać, zarastać mchem i chwastami. I wtedy okazuje się, że zlekceważyliśmy działanie bardzo ważnym zabiegu, jakim jest napowietrzanie trawnika. Jak go przeprowadzić? Pomogą nam w tym specjalnie do tego celu zaprojektowane narzędzia: aerator lub wertykulator. W tym artykule dowiecie się, jak kupić dobry aerator i wertykulator.

Aerator a wertykulator – czym się różnią?

Oba urządzenia służą temu samemu celowi. Mają za zadanie rozluźnić zbitą darń, dostarczyć jej powietrza, co bardzo korzystnie wpływa na system korzeniowy i kondycję trawy. Budowa tych urządzeń jest jednak inna. Aerator składa się z ostro zakończonych rurek bądź zębów, które wycinają otwory o milimetrowej średnicy na głębokości maksymalnie 10 cm. Wertykulator ma dużo solidniejsza budowę i składa się z ostrych noży obsadzonych na obrotowym wale.

Ta odmienność w budowie przekłada się też na odmienny sposób działania obu tych urządzeń. Dobry aerator nakłuwa darń, wyrzucając kołeczki ziemi na zewnątrz. Delikatnie obluzowuje trawnik, dzięki temu więcej wody i składników mineralnych wnika w korzenie, a co za tym idzie murawa staje się bardziej elastyczna i równa. Wertykulator natomiast nacina trawnik pionowo w dół. Cięcia te mogą być płytkie i wtedy ściągają część warstwy powierzchniowej, napowietrzają trawnik, składniki odżywcze lepiej wnikają. Stwarza się też lepsza możliwość dosiewu nasion na wysłużonym już trawniku. Dobry wertykulator, może też przez głębokie cięcia, dotrzeć do daleko położonych warstw korzeniowych. Takie ich uszkodzenie spowoduje w pierwszej kolejności odpowiednie napowietrzenie głębokich warstw a w efekcie przyrost mocnego i zdrowego systemu korzeniowego.

->Dowiedz się także jaką pilarkę spalinową kupić

Kiedy i jak wertykulować trawnik

Wertykulację przeprowadzamy na trawniku przynajmniej dwuletnim. Jeśli jest młodszy, lepiej poczekać z tego typu napowietrzaniem, bo cięcia mogą uszkodzić młode pędy rośliny.
Szybka regeneracja trawnika najczęściej potrzebna jest po zimie i dlatego najlepszym terminem na wertykulację jest wczesna wiosna, po pierwszym koszeniu. Można ten zabieg powtórzyć jesienią. Wszystko zależy od stanu trawnika.

Dobrze jest wcześniej, przed pracami, dokładnie oczyścić trawnik z zalegających liści czy gałęzi. Wybierzmy też taką porę, by ziemia nie była bardzo wilgotna. Wertykulację wykonujemy poruszając się z urządzeniem najpierw wzdłuż później wszerz pasa zieleni, tworząc szachownicę. W ten sposób będziemy pewni, że każdy kawałek zostanie napowietrzny. Jeśli posługujemy się aeratorem, zasada jest podobna. A co po później? Konieczne jest ponowne zagrabienie trawnika. Możemy wykorzystać powstałe otwory i dosiać trawę w miejscach, gdzie zginęła. Warto posypać też darń mieszanką piasku i torfu. W ten sposób efekt rozluźnienia utrzyma się dłużej. Na koniec naszych prac pozostaje nam nawożenie i solidne podlanie trawnika.

Warto pamiętać, że aerator i wertykulator różnią się w swoim działaniu i tym kiedy je stosujemy

Jaki aerator kupić?

Wybór sprzętu ogrodniczego na rynku jest ogromny. Jaki aerator wybrać? W podjęciu decyzji pomoże nam ustalenie najpierw, jaka jest wielkość naszego trawnika. Jeśli jest nieduży, możemy zdecydować się, na stosunkowo tani, aerator ręczny, bez napędu. Przy trawniku o obszarze do ok. 500 m2, zainwestujmy w narzędzie z napędem elektrycznym lub z akumulatorem. W przypadku jeszcze większych powierzchni, najlepszy aerator, to urządzenie spalinowe, które poradzi sobie z tym obszarem, dzięki odpowiedniej mocy i długim czasem pracy. Chociaż wydziela spaliny i jest głośniejszy od pozostałych urządzeń, to jednak jego ogromną zaletą jest to, że dzięki niemu dużo szybciej wykonamy pracę.

Jaki wertykulator wybrać?

Podobnie, jak w przypadku aeratorów, o tym czy nabędziemy dobry wertykulator, będzie decydowała wielkość obszaru, jaki musimy napowietrzyć. Urządzenie ręczne przypomina grabie z zębami, które mocno wcinają się w glebę. Użycie ich wymaga od nas trochę siły, wiec ten rodzaj narzędzia nie będzie się nadawał do większych ogrodów. Producenci zadbali jednak, o nasze potrzeby i mamy do wyboru jeszcze wertykulatory elektryczne i akumulatorowe. Mają one, co prawda, określoną długość i moc działania, są jednak dość ciche i skutecznie spełniają swoją funkcję bez używania dużej siły z naszej strony. Wreszcie, dla właścicieli dużych trawników, polecane są urządzenia spalinowe, o największych możliwościach.

->Sprawdź nasz ranking szlifierek kątowych!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze sprzętu?

Jeśli chcesz kupić najlepszy aerator weź pod uwagę kilka parametrów. Wśród nich są te które zależą od wielkości i stanu trawnika, czyli szerokość i głębokość na jaką działa aerator. Szerokość daje nam wyobrażenie o tym, jaki obszar darni napowietrzymy przy jednorazowym użyciu sprzętu . Informacja o głębokości pozwoli nam ocenić, czy chcemy płytkiego czy mocnego napowietrzenia. Pod uwagę trzeba też wziąć moc urządzenia i jego wagę, aby praca z nim nie była dla nas dużym obciążeniem. Istotne jest również to, z jakich materiałów zostały wykonane ostrza czy noże tnące. Najlepiej gdy jest to dobra gatunkowo stal nierdzewna, która nie koroduje i nie złamie się na przykład na kamieniach. Jeśli zwrócimy uwagę na te szczegóły, to narzędzie będzie służyło nam przez wiele lat, a inwestycja w najlepszy wertykulator szybko się zwróci, w postaci pięknego trawnika.

Aerator – Ranking i cena 2019

Wiedząc już czym się to narzędzie charakteryzuje, pora wybrać dobry aerator. Zwracajmy uwagę na to, co kupujemy i przede wszystkim jakie są parametry naszego sprzętu. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane aeratory. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Wertykulator – Ranking i cena 2019

Aerator i wertykulator to dwa różne urządzenia – wiedzą czym się różnią możemy wybrać dobry wertykulator. Bierzmy pod uwagę to, kiedy używać tego narzędzia na naszym trawniku. Prezentujemy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane wertykulatory. Ranking stworzony jest na bazie serwisu Nokaut i jest systematycznie aktualizowany.