Zarówno poprzez wykorzystanie tostera jak i opiekacza możemy wykonać niejedno, pyszne śniadanie. Jeśli więc chcemy do naszej kuchni wprowadzić coś nowego- zakup takiego urządzenia będzie strzałem w dziesiątkę. A jednak, aby urządzenie to sprawdziło się w naszym domu, musi być dopasowane do naszych potrzeb. Warto więc zastanowić się, jak często będziemy chcieli je wykorzystywać, jak dużą powinno mieć moc, a także czy będziemy wykorzystywać jedynie chleb tostowy czy też będziemy chcieli opiekać także zwykły chleb. Oprócz tego pozostaje jeszcze kwestia estetyki tego urządzenia. Przeglądając ranking tosterów i opiekaczy także na najwyższych pozycjach znajdziemy urządzenia kolorowe, które nie tylko są funkcjonalne i praktyczne, ale też doskonale podkreślą charakter każdej kuchni.

Typy tosterów

Najczęściej tostery możemy podzielić na urządzenia poziome oraz pionowe. Toster pionowy to urządzenie, którego wygląd jest nam za pewne dobrze znany, gdyż to toster, do którego pieczywo wkładamy od góry. Elektryczna grzałka we wnętrzu urządzenia podpieka chleb w odpowiedni sposób, jednakże to od wielkości urządzenia zależy, jak wiele kromek chleba na raz będzie można opieka w tosterze. W przypadku modeli większych mogą to być nawet 4 kromki, co sprawdzi się w przypadku, kiedy mamy dużą rodzinę i chcemy móc w wygodny sposób szybko przygotować pyszne śniadanie dla wszystkich. Dlatego też najlepszy toster dla dużej rodziny to taki, który będzie miał większe gabaryty. Alternatywę stanowi toster poziomy. Ten swoim wyglądem nie wygląda już jak toster, a raczej jak miniaturowa wersja piekarnika. Jest to zazwyczaj urządzenie większe od tostera pionowego, co warto wiedzieć rozsądnie dysponując przestrzenią w swojej kuchni.

Toster poziomy nie tylko opieka chleb, ale spokojnie można w nim zapiec także dodatki, a więc całe kanapki z szynką, serem czy z warzywami. Ostatnim rodzajem tostera jest opiekacz, a więc zamykany toster poziomy. Są one bardzo kompaktowe, a dzięki specjalnym, nieprzywierającym płytkom nie trzeba się martwić o to, że coś się przypali. Do opiekacza z powodzeniem włożymy nie tylko pieczywo, ale i różnego rodzaju dodatki. Dzięki zamykaniu, tosty mogą przyjąć odpowiednią, zwartą formę, nawet jeśli mają dodatki w swoim wnętrzu.

->Sprawdź jaki termos kupić!

Parametry tosterów

Różne modele tosterów mogą się różnić między sobą mocą, im większa moc tym szybsze nagrzewanie się urządzenia i jego gotowość do pracy, a także szybsze opiekanie chleba. To jednak nie wszystko. Kolejnym ważnym parametrem jest wielkość urządzenia, która bardzo mocno jest też uzależniona od typu tostera. To też bezpośrednio przekłada się na ilość tostów, jakie możemy wykonać za jednym razem- najczęściej urządzenia pozwalają na 2 lub 4 tosty. W przypadku tosterów pionowych, można zakupić dobry toster z dodatkowym rusztem, który umożliwi podpiekanie bułek, co zwiększa funkcjonalność tego urządzenia. Dodatkową funkcją w przypadku tostera poziomego zapiekanego może być możliwość wypiekania gofrów, ciekawa jest także funkcja beztłuszczowego grilla. Niektóre modele tosterów posiadają regulację wypieczenia chleba, która może być stopniowana lub też płynna, za pomocą pokrętła. Taka możliwość daje nam wpływ na efekt, jaki uzyskamy używając tego urządzenia. Tostery mogą też być wyposażone w funkcję rozmrażania oraz podgrzewania.

Toster pionowy to idealny przyrząd, który pozwoli nam szybko i skutecznie podpiec chleb do posiłku

Jaki toster wybrać?

Stojąc przed wyborem odpowiedniego urządzenia, powinniśmy się przede wszystkim kierować swoimi potrzebami. Jeśli jesteśmy singlami i zazwyczaj zależy nam tylko i wyłącznie na podpiekaniu chleba tostowego- w zupełności wystarczy nam najbardziej kompaktowy toster pionowy z miejscem na 2 tosty. Jeśli jednak mamy dużą rodzinę i zastanawiamy się jaki toster kupić, aby urozmaicić codzienne śniadania- znacznie lepszym pomysłem okaże się urządzenie większe, które dodatkowo będzie posiadało funkcje przydatne przy przygotowywaniu różnych tostów. Jeśli więc chcemy nie tylko opiekać chleb, ale i przygotowywać tosty z różną zawartością składników w ich wnętrzu, lepiej zdecydować się na toster poziomy, albo też opiekacz, bo to da nam znacznie więcej możliwości. Bardzo wiele zależy też od tego, ile faktycznie mamy miejsca w kuchni i czy duży toster poziomy nam się zmieści- jeśli nie, lepiej zdecydować się na urządzenie bardziej kompaktowe, które będzie wyglądało bardziej estetycznie.

->Dowiedz się więcej: Jaki grill ogrodowy wybrać?

Toster a opiekacz?

Klasyczny toster pionowy to recepta na szybkie opiekanie chleba na śniadanie. Opiekacz natomiast oferuje nam szereg innych funkcji, które jednak nie zawsze mogą być nam niezbędne. W przypadku opiekacza możemy przygotowywać bogatsze tosty, a w przypadku modeli z wymiennymi płytami, możemy nasz toster przekształcić w gofrownice lub w grilla. Kształt i sposób użytkowania tych urządzeń jest zupełnie inny, inaczej będą się też one prezentować na blacie kuchennym. Dlatego też zastanawiając się nad tym, jaki toster wybrać warto wziąć pod uwagę przede wszystkim nasze potrzeby, a kiedy już zdecydujemy się na to, jaki typ tostera nas interesuje, wówczas możemy skupić się na marce, parametrach urządzenia oraz na jego estetyce wykonania.

Toster i opiekacz – Ranking 2019

Wybierając dobry toster, czy też opiekacz, trzeba pamiętać tak na dobrą sprawę określić co jest nam potrzebne. Zwracajmy uwagę na rodzaj urządzenia i to, czy spełni nasze oczekiwania. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane tostery i opiekacze. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.