Szlifierka kątowa zaliczana jest do niezwykle uniwersalnych narzędzi. Ma szerokie zastosowanie, gdyż dzięki niej można między innymi przeprowadzać różnego rodzaju cięcia, a także szlifować i polerować wiele materiałów. Podobnie jak wiertarka, jeden z częstszych wyborów sprzętu przez majsterkowiczów. Jak dokonać właściwego wyboru w tej kwestii i zdecydować się na rozwiązanie, którym jest najlepsza szlifierka kątowa? Na jakie parametry należy zwrócić uwagę, gdy zamierza się ją przeznaczyć do użytku domowego i na jakie aspekty przy zastosowaniu profesjonalnym?

Zastosowanie szlifierki kątowej

Główne zadanie wskazanego produktu polega przede wszystkim na szlifowaniu, a także przycinaniu twardych powierzchni, a więc betonu, metalu czy też ceramik. Dzięki zastosowaniu szlifierki kątowej szybko można nadać gładkości różnym materiałom. Co więcej, poza wymienionymi funkcjami pozwala ona również na wykonywanie cięcia różnych powierzchni. Mogą to być obszary duże i twarde, takie jak elementy zbrojenia oraz niewielkie, na przykład wystające końcówki gwoździ.

W przypadku, gdy opisywane urządzenie dysponuje dodatkowym elementem, którym jest możliwość regulowania prędkości obrotowej oraz właściwą końcówką, może być ona również wykorzystana do polerowania. Jest idealnym rozwiązaniem do wygładzenia różnych obszarów, na przykład drewna. Duży wybór i różnorodność modeli dostępnych na rynku stanowi potwierdzenie, że jest to niezwykle wszechstronny i bardzo potrzebny sprzęt w każdym domu.

Rodzaje tarcz w szlifierce kątowej

Dla zapewnienia skutecznego, a także wydajnego wykorzystania szlifierki kątowej zwrócić należy uwagę na wybór właściwej tarczy. Biorąc pod uwagę rodzaj wykonywanej pracy, tarcze dzielone są na dwie zasadnicze kategorie:

  • do ciecia – w tym przypadku grubość tarczy mieści się w zakresie pomiędzy 1 a 3 mm,
  • do szlifowania – tarcze przeznaczone do realizacji określonego zadania charakteryzują się grubością około 6 mm.

Co więcej, wyróżnia się również dodatkowy podział wskazanych elementów, a mianowicie ze względu na materiał, który poddawany jest obróbce. Zasadniczy podział kwalifikuje tarcze na trzy grupy:

  1. do kamienia,
  2. do metalu,
  3. do stali.

Biorąc pod uwagę powyższy podział, krawędź dysku tarczy może być na przykład ząbkowana bądź tez mieć wcięcia, łańcuchowa lub segmentowa. Odrębna kategoria tarcz szlifierskich to tak zwane tarcze diamentowe, które przeznaczone są do cięcia twardych materiałów budowlanych, takich jak cegły, czy też kostki brukowe i ceramiki.

->Sprawdź także nasz ranking wkrętarek akumulatorowych!

Funkcje i akcesoria szlifierki kątowej

Dokonując wyboru odpowiedniego sprzętu, należy zwrócić uwagę na funkcje i parametry szlifierki kątowej. Podstawowym kryterium, które jest związane z tym aspektem, dotyczy mocy urządzenia. Powinna być ona dostosowana do rodzaju pracy, do której wykonywania będzie przeznaczona szlifierka. Upraszczając powyższe, wskazać należy na zależność, że im wyższa moc sprzętu, tym twardsze materiały można obrabiać oraz dłuższa będzie żywotność urządzenia.

Bardzo istotnym elementem jest również sposób zasilania szlifierki kątowej. Do stosowania domowego dobrym rozwiązaniem będzie model sieciowy, który charakteryzuje się prostotą użytkowania. W przypadku, gdy jej przeznaczeniem będzie wykorzystanie poza domem należy zwrócić uwagę na zasilanie akumulatorowe. Innym przykładem są szlifierki pneumatyczne, które mają zastosowanie w celach przemysłowych.

Trwałość urządzenia zależna jest ponadto od budowy przekładni kątowej. Wymienia się jej trzy typy:

  • przekładnia frezowana mająca proste zęby – jest to przykład niezbyt trwałych rozwiązań konstrukcyjnych, występuje ona w najtańszych modelach szlifierek kątowych,
  • przekładnia łożyskowana w sposób tłoczny o zębach łukowych – przystosowana jest do przenoszenia zdecydowanie większych obciążeń, to sprawia że są one trwalsze,
  • przekładnia łożyskowana ślizgowo o zębach łukowych – może przenosić bardzo duże obciążenia.
Dobra szlifierka ma wiele różnych zastosowań i w domowym garażu może być bardzo przydatna

Dodatkowe funkcje szlifierki kątowej

Przy wyborze produktu, którym jest dobra szlifierka kątowa, należy zwrócić także uwagę na dodatkowe funkcje parametry, wśród których wymienia się:

  1. hamulec ścierniczy – jest to rozwiązanie zapewniające możliwość praktycznie natychmiastowego zatrzymania tarczy po wyłączeniu szlifierki kątowej,
  2. regulacja obrotów – ten dodatkowy element wyposażenia pozwoli na łatwiejsze dopasowanie parametrów pracy urządzenia do określonej powierzchni,
  3. system antywibracyjny – dzięki temu można ograniczyć występowanie drgań podczas wykonywania pracy,
  4. ogranicznik prądu rozruchu – pozwala na włączenie niższych obrotów, w sytuacji, gdy szlifierka jest na słabym biegu, aby ochronić przed przeciążeniem zasilenia,
  5. układ przeciw przeciążeniowy – system ten natychmiast odłącza zasilanie, gdy dochodzi do nadmiernego wzrostu temperatury,
  6. blokada wrzeciona – wskazane rozwiązanie zapewnia założenie tarczy przy wykorzystaniu wyłącznie jednego klucza,
  7. system pozwalający na łagodny start – dzięki wymienionemu parametrowi eliminowane jest szarpnięcie zaraz po włączeniu urządzenia,
  8. osłona tarczy – pozwala na ochronę przed odpryskami.

Jaką szlifierkę kątową wybrać?

Podejmując decyzję dotyczącą tego, jaką szlifierkę kątową kupić należy uwzględnić przede wszystkim to, do jakich zadań urządzenie będzie przeznaczone i jak często będzie wykorzystywane. W sytuacji, gdy będą to sporadyczne funkcje, nie ma potrzeby ponosić znacznych kosztów finansowych i inwestować w zaawansowany sprzęt. Najważniejszymi kryteriami związanymi z zakupem szlifierki kątowej jest moc, sposób zasilania oraz budowa przekładni kątowej. Warto także zwrócić uwagę na dodatkowe parametry.

Szlifierka kątowa – Ranking i cena 2019

Gdy wiemy już co jest istotne, pora by znalazła się u nas najlepsza szlifierka kątowa. Warto zwracać uwagę na to, by był to produkt mający odpowiednie zabezpieczenia i systemy i pochodzi z dystrybucji certyfikowanego producenta. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane szlifierki kątowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.