Pilarka spalinowa to urządzenie, którego nie może zabraknąć w wyposażeniu naszego gospodarstwa domowego w szczególności wtedy, gdy w naszym ogrodzie rosną drzewa, które raz na jakiś czas należy przyciąć lub też całkowicie wyciąć. Pilarki mogą różnić się pomiędzy sobą gabarytami oraz parametrami technicznymi, jednak wszystkie działają w oparciu o specjalną mieszankę benzyny wymieszanej z olejem. Jakie jest jednak zastosowanie pilarki, na jakie parametry należy zwrócić uwagę podczas jej zakupu i jaka pilarkę spalinową wybrać?

Zastosowanie pilarki

Pilarka spalinowa to sprzęt, który okazuje się bardzo przydatny w wielu gospodarstwach domowych, podobnie jak dobra kosiarka. Na szerszą skalę wykorzystuje się go w tartakach oraz tam, gdzie jest to potrzebne. Jakie jest jednak zastosowanie pilarki spalinowej? Dobra pilarka spalinowa służy przede wszystkim do przycinania desek, gałęzi, rżnięcia drewna na opał, a także wycinania dosyć grubych konarów.

Parametry pilarek

Osoby, które zastanawiają się nad tym, jaką pilarkę spalinową kupić w pierwszej kolejności powinny zwrócić uwagę na parametry poszczególnych modeli, a następnie na ich cenę. Jakim jednak parametrom pilarek należy się przyjrzeć? Chodzi tutaj przede wszystkim o wagę, moc silnika, poziom hałasu oraz długość prowadnicy. Może się to wydawać z początku dosyć dziwne, jednak jednym z najważniejszych parametrów pilarki spalinowej jest jej waga, która w zależności od zastosowania urządzenia może się różnić pomiędzy poszczególnymi pilarkami.

Pilarki, które przeznaczone są do przycinania małych gałęzi oraz desek ważą zazwyczaj od 3 do 4 kg, natomiast urządzenia przeznaczone do nieco bardziej zaawansowanych prac mogą ważyć nawet więcej niż 10 kg. W przypadku niezbyt skomplikowanych prac w ogrodzie nie ma sensu kupowanie ciężkiej pilarki naszpikowanej różnego rodzaju funkcjami oraz dodatkami, ponieważ taka mała, poręczna z pewnością poradzi sobie z koniecznymi do przeprowadzenia pracami. Kolejnym dosyć ważnym parametrem pilarki spalinowej jest jej moc, która może być podawana w kilowatach (najczęściej stosowana miara) lub koniach mechanicznych.

O jakiej mocy urządzenie warto wybrać? Wszystko uzależnione jest oczywiście od zastosowania pilarki, ponieważ w przypadku przycinania gałęzi urządzenie o mocy 1,5-2,5 KM powinno w zupełności wystarczyć. Jeśli chodzi natomiast o wycinanie grubych konarów, a także o cięcie drzewa na opał to w tym przypadku należy zaopatrzyć się w urządzenie o mocy przekraczającej 2.5 KM. Pilarka spalinowa podobnie jak i inne urządzenia tego typu generuje pewien poziom hałasu, na który również warto zwrócić uwagę, decydując się na zakup urządzenia (niektóre pilarki mogą emitować poziom hałasu nawet do 120 dB).

Ostatnim niezwykle istotnym parametrem pilarki spalinowej jest długość prowadnicy, która również uzależniona jest od zastosowania urządzenia. Oczywiście im długość prowadnicy jest większa, tym większy jest komfort pracy, jednak w przypadku zastosowań stricte przydomowych pilarka o długości prowadnicy ok. 30-35 cm powinna w zupełności się sprawdzić. Dłuższe prowadnice polecane są głównie do wycinania drzew w lasach, a także do innych tego typu działań.

Kupując sprzęt jakim jest pilarka spalinowa, warto pamiętać o sprawdzeniu wspomnianych parametrów, by mieć pewność, że kupimy model, który sprosta naszym zadaniom.

Dodatkowe wyposażenie

Nie tylko najlepsza pilarka spalinowa, ale również ta produkowana przez mało znaną firmę może zawierać dodatkowe wyposażenie, które z pewnością ułatwi pracę z urządzeniem. Każda pilarka wyposażona jest oczywiście w łańcuch, który jednak z biegiem czasu ulega zużyciu, dlatego też warto zaopatrzyć się w drugi egzemplarz dobrany zgodnie z posiadanym urządzeniem. Oczywiście o łańcuch należy w odpowiedni sposób dbać, zaopatrując się w tym celu w sprzęt przeznaczony do ostrzenia. Jeśli chodzi natomiast o pozostałe dodatkowe wyposażenie pilarek spalinowych, to z pewnością warto zaopatrzyć się w osłonę prowadnicy, klucze uniwersalne, a także futerał przeznaczony do przechowywania urządzenia.

->Sprawdź także nasz ranking żarówek LED!

Pilarka spalinowa a elektryczna

Zakup odpowiedniej pilarki to nie lada wyzwanie dla niejednej osoby, dlatego też, aby ułatwić sobie wybór, warto spojrzeć na ranking pilarek spalinowych, który z pewnością okaże się bardzo pomocny. Oprócz pilarek spalinowych w sklepach dostępne są również pilarki elektryczne, które nieco różnią się od tych spalinowych. Pilarki spalinowe są znacznie cięższe, głośniejsze, ale i mocniejsze niż pilarki elektryczne. Zastosowany w takich pilarkach silnik nie wymaga konieczności używania jakiegokolwiek źródła prądu, zapewniając tym samym pełną mobilność. W odróżnieniu jednak od pilarek elektrycznych wymagają nieco bardziej skomplikowanych czynności serwisowych oraz eksploatacyjnych, co wiąże się oczywiście z dodatkowym kosztem.

Z kolei pilarki elektryczne to dosyć lekkie i tanie urządzenia, które do pracy wymagają jednak stałego dostępu do źródła prądu, podobnie jak takie urządzanie jak wiertarki, czy wkrętarki. Przy ich pomocy można wykonywać jedynie lekkie prace ogrodnicze takie jak wycinanie małych krzewów, czy też przycinanie gałęzi. Podczas prac w ogrodzie należy jednak uważać na to, aby przez przypadek nie przeciąć przewodu zasilającego, co przemawia oczywiście na korzyść pilarki spalinowej.

Pilarka spalinowa – Ranking i cena 2019

Wybór tego sprzętu nie jest prosty, ale kierując się parametrami, dodatkowym wyposażeniem, oraz sprecyzowaniu naszych potrzeb bez wątpienia zakup dobrej pilarki spalinowej nie będzie trudny. Prezentujemy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane pilarki spalinowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.