Podczas okresu letniego, gdy temperatura na zewnątrz jest wysoka, wiele osób szuka sposobów na to, by się ochłodzić sięgając po okłady, zimne napoje i inne tego typu rzeczy. Bardzo dobrym wyborem, by sprostać upałom jest klimatyzator domowy, który zapewni nam niższą temperaturę, ale też w razie zimniejszego dnia ogrzeje nasz dom. Jaki klimatyzator kupić? W tym artykule przedstawimy wam co brać pod uwagę, by kupić najlepszy klimatyzator.

Jak dobrać klimatyzator do domu?

Klimatyzatory domowe to urządzenia, które cieszą się coraz większą popularnością, podobnie jak nawilżacz powietrza. Ich podstawowym zadaniem jest schładzanie pomieszczeń w okresie letnim, gdy na zewnątrz panują wysokie temperatury. Duża ilość produktów dostępnych na rynku sprawia, że wiele osób ma problem z podjęciem decyzji, jaki klimatyzator kupić. Żeby urządzenie działało wydajnie i efektywnie należy zwrócić uwagę na kilka istotnych elementów. Trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim kubaturę pomieszczeń, ilość domowników, stopień nasłonecznienia w budynku oraz poziom izolacji termicznej.

Zasadniczo przyjmuje się, że do schłodzenia jednego metra kwadratowego powierzchni potrzeba 0,1 kW mocy. Oznacza to, że pomieszczenie o powierzchni 20 m2 wymaga zastosowania klimatyzatora o mocy 2 kW. Jeżeli wnętrze charakteryzuje się znacznym poziomem nasłonecznienia, należy zastosować urządzenia o mocy wyższej o 30 procent. W przypadku montażu klimatyzatora na poddaszu zaleca się zastosować moc urządzenia wyższą o 50 procent od standardowej. Wynika to z tego, że poddasze jest najcieplejszym miejscem w domu. Podczas dokonywania obliczeń należy również uwzględnić poziom izolacji termicznej budynku. Budynki nieocieplone będą wymagały zastosowania sprzętu o wyższej mocy.

Klimatyzator – split a monoblokowy

Osoby, które zamierzają założyć klimatyzację w domu, muszą podjąć decyzję, jaki klimatyzator wybrać. W sprzedaży znaleźć można urządzenia monoblokowe oraz split, które różnią się między sobą budową. Klimatyzatory monoblokowe dostępne są w formie przenośnej lub stacjonarnej. Wyróżniają się zwartą konstrukcją, w którą wbudowany jest zarówno skraplacz, jak i parownik. Podstawowe zalety tego rodzaju sprzętu to niewielkie gabaryty i łatwość montażu. W przypadku sprzętu przenośnego atutem jest również mobilność, a także niska cena.

Najważniejsze wady to głośność oraz przeciętna wydajność. Należy również pamiętać o tym, że rura odprowadzająca ciepło musi być wystawiona na zewnątrz, co stwarza pewne ograniczenia przy wyborze miejsca ulokowania urządzenia. Jeśli chodzi o klimatyzatory typu split, wyróżniają się one modułową konstrukcją. Jednostka zewnętrzna generująca hałas jest umieszczana na zewnątrz budynku. W pomieszczeniach montuje się jednostki wewnętrzne, których zadaniem jest jedynie wydmuchiwanie schłodzonego powietrza. Dzięki modułowej konstrukcji cały układ jest cichy, wydajny oraz energooszczędny. Niewątpliwą zaletą jest również możliwość montażu modułu wewnętrznego w dowolnie wybranym miejscu pomieszczenia.

Często na budynkach widzimy wentylatory, które są częścią instalacji klimatyzatora

Na co zwrócić uwagę przy wyborze

Podstawowym elementem, na który należy zwrócić uwagę, jest rodzaj oraz moc urządzenia. Dobry klimatyzator do domu powinien charakteryzować się przede wszystkim cichą pracą oraz dobrą wydajnością chłodzenia. Przed dokonaniem zakupu warto jednak również zwrócić uwagę na kilka innych istotnych elementów. Wysokiej jakości sprzęt powinien być wyposażony w wiele przydatnych funkcji. Jedną z najważniejszych funkcji jest możliwość automatycznego bądź ręcznego ustawiania trybów pracy urządzenia. Ręczne sterowanie pozwala na dostosowywanie urządzenia do własnych potrzeb. Większość nowoczesnych klimatyzatorów wyposażonych jest w pilota zdalnego sterowania. Osoby cierpiące na alergie powinny zwrócić również uwagę na to, jakie filtry są montowane w urządzeniu. Najlepsze klimatyzatory wyposażone są w kilka różnych filtrów, które skutecznie oczyszczają powietrze, zatrzymując cząsteczki, kurzu, pleśni, bakterii, grzybów czy też innych alergenów.

Przed zakupem sprzętu należy również zapytać sprzedawcę o długość okresu gwarancyjnego. Najlepsze firmy poza sprzedażą samego sprzętu oferują również jego profesjonalny montaż oraz okresowe serwisowanie. Warto na to zwrócić uwagę, ponieważ prawidłowy montaż oraz regularny serwis wpływa na żywotność całego układu.

->Sprawdź także nasz ranking sejfów!

Klimatyzator z funkcją ogrzewania

Szukając wysokiej jakości urządzeń, można kierować się informacjami uzyskanymi od sprzedawców lub skorzystać z pomocy Internetu. Po wpisaniu w pole wyszukiwarki internetowej hasła ranking klimatyzatorów niemal natychmiast pojawiają się strony, na których sklasyfikowany jest najpopularniejszy i najchętniej oceniany przez klientów sprzęt. W tego rodzaju rankingach dużym uznaniem cieszą się klimatyzatory z funkcją grzania. Jest to nowoczesny sprzęt, który w sezonie letnim schładza pomieszczenia, a zimą je ogrzewa.

Klimatyzatory z funkcją grzania doskonale sprawdzają się wiosną lub jesienią, gdy temperatura w pomieszczeniach spada, a nie opłaca się jeszcze uruchamiać centralnego ogrzewania. Koszty użytkowania takiego sprzętu uzależnione są przede wszystkim od temperatur panujących na zewnątrz. Im niższa temperatura, tym więcej energii potrzebuje urządzenie do ogrzania powietrza. Wśród klimatyzatorów z funkcją grzania największą wydajność zapewniają nowoczesne urządzenia z inwerterem.

Serwis klimatyzatorów

Wiele osób zastanawiających się nad założeniem domowej klimatyzacji zastanawia się nad żywotnością tego rodzaju urządzeń. Zdaniem specjalistów wysokiej jakości sprzęt wykonany z dobrych materiałów jest stanie działać nawet przez trzydzieści lat. Oczywiście nawet najlepszy klimatyzator do domu nie będzie służył przez tak długi okres bez odpowiedniego serwisu. Regularne serwisowanie klimatyzatorów jest niezwykle istotne i wpływa nie tylko na żywotność sprzętu, ale również jego wydajność i głośność. Zaleca się przeprowadzać tę czynność dwa razy w roku, najlepiej przed rozpoczęciem sezonu letniego i po jego zakończeniu. Regularny przegląd sprzętu pozwala cieszyć się chłodnym i czystym powietrzem przez długi czas.

Klimatyzator – Ranking i cena 2019

Będąc po lekturze naszego materiału, możemy się zastanowić i wybrać dobry klimatyzator. Zwróćmy uwagę na to jaki to rodzaj klimatyzatora, oraz przede wszystkim na jego zastosowanie. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane klimatyzatory. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.