Energia jest nieodłącznym elementem naszego życia. Sam rozwój technologiczny doprowadził nas do tego, że bez energii elektrycznej nie jesteśmy w stanie poprawnie funkcjonować, mówiąc o życiu w domu, czy przemyśle. Wszelkie przerwy w jej dostawie jest w stanie zapewnić agregat prądotwórczy, który małe firmy, przedsiębiorstwa, a nawet domy jednorodzinne posiadają. Jaki agregat prądotwórczy kupić? W tym artykule dowiecie się jak wybrać dobry agregat prądotwórczy.

Czym jest agregat prądotwórczy?

Agregat prądotwórczy to najkrócej mówiąc urządzenie służące do wytwarzania energii elektrycznej, dzięki któremu możemy zasilać inne urządzenia, których działanie uzależnione jest od energii elektrycznej. Działanie agregatu prądotwórczego polega na zasilaniu prądownicy poprzez silnik spalinowy. Najczęściej silnik ten napędzany jest olejem napędowym. Istnieje jednak na rynku wiele odmian silników, które mogą być zasilanie gazem lub benzyną. Podstawowym podziałem agregatów prądotwórczych jest to, czy działają jako stacjonarne czy jako przenośne.

Zastosowanie agregatów prądotwórczych

Przy wyborze agregatu prądotwórczego musimy odpowiedzieć sobie na pytanie do jakich celów potrzebujemy tego urządzenia. Zastosowanie agregatów jest bardzo szerokie. Agregaty przydają się wszędzie tam gdzie nie ma dostępu do energii elektrycznej, np. w trakcie budów, gdy nie mamy jeszcze zrealizowanego przyłącza elektrycznego lub też w trakcie dużych wydarzeń plenerowych.  Przydaje się też także w gospodarstwach domowych, gdy używamy narzędzi ogrodniczych takich jak kosiarka, wymagających dostęp do prądu. Innym zastosowaniem agregatów są miejsca, gdzie technologicznie uzasadniony jest stały dostęp do energii, zaś nawet krótkotrwałe przerwy w dostawie prądu mogą powodować znaczne szkody. Wówczas agregat prądotwórczy załącza się równocześnie ze spadkiem napięcia w sieci. Z takim zastosowaniem agregatu mamy do czynienia na przykład w dużych fermach drobiowych, gdzie w sezonie letnim potężne wentylatory chłodzące kurniki warunkują prawidłowe funkcjonowanie zwierząt.

Jedno- i trójfazowe agregaty

Wyróżniamy agregaty jedno i trójfazowe. Wybór najlepszego agregatu prądotwórczego dla nas zależy przede wszystkim od urządzeń, które mają być zasilane z agregatu. Jeśli chcemy zasilać wyłącznie urządzenia jednofazowe (prądem jednofazowym o napięciu 230V), wówczas najlepszym wyborem jest agregat jednofazowy. Zwyczajowo większość domowego sprzętu jest właśnie jednofazowa. Kiedy jednak potrzebujemy zasilania do urządzeń dużej mocy, takich jak na przykład kotły służące ogrzewaniu elektrycznemu, wówczas warto zdecydować się na agregat trójfazowy. Przypadki życiowe okazują się jednak bardziej skomplikowane i doświadczenie pokazuje, że najczęściej użytkownicy potrzebują agregatów zasilających zarówno urządzenia jedno- i trójfazowe. Takie agregaty również występują na rynku. Są to uniwersalne agregaty prądotwórcze. Jednak ich obsługa jest nie co bardziej zaawansowana, dlatego poleca się dokładne zapoznanie się z instrukcją, aby nie doprowadzić do zniszczenia urządzeń poprzez nieumiejętną obsługę agregatu.

Warto mieć w domu agregat prądotwórczy. Mieszkając poza miastem w domu jednorodzinnym to dobre zabezpieczenie na wypadek awarii.

Moc agregatu

Ten parametr wiąże się dość ściśle z omawianym w poprzednim akapicie zastosowaniem agregatu prądotwórczego. Wybierając moc agregatu należy mieć na uwadze to, jakie urządzenia zamierzamy zasilać z prądu wytworzonego przez agregat. Należy zsumować moce urządzeń, które planujemy zasilać z agregatu pamiętając równocześnie o zapewnieniu pewnego naddatku wynikającego z mocy rozruchowych urządzeń. Warto w tym celu polecić się eksperta, który dokładnie potrafi określić moc rozruchową urządzeń.

->Sprawdź także nasz ranking myjek ciśnieniowych!

Parametry – na co jeszcze zwrócić uwagę?

Niewątpliwie innymi parametrami, na które warto zwrócić uwagę w trakcie wyboru najlepszego dla nas agregatu prądotwórczego jest jego praca, a właściwie poziom hałasu emitowany przez agregat w trakcie jego pracy. Każdy chciałby korzystać z agregatów unikając przy tym przebywania w hałasie. Warto więc sprawdzić parametry obudowy agregatu i wybierać te, które charakteryzują się największą dźwiękoszczelnością. Należy też nadmienić, iż agregat jak każdy silnik powoduje drgania. Część z producentów reklamuje, iż ich obudowy nie tylko są dźwiękoszczelne, ale również tłumią drgania silnika. Innym parametrem jest wielkość urządzenia. Jest ona ściśle związana z mocą agregatu.

Wielkość i waga ma szczególne znaczenie w sytuacjach, gdzie agregat nie będzie miał stałego miejsca przeznaczenia – będzie przenoszony. Wówczas warto zainwestować w lżejszy sprzęt z możliwością jego sprawnego przemieszczania. Wybierając agregat prądotwórczy warto również sprawdzić czy jest on przeznaczony do zewnętrznego stosowania. Wówczas powinien on być odporny na czynniki atmosferyczne.

Kupić czy wynająć?

W zależności od parametrów ceny agregatów dość znacznie się wahają. Niewątpliwie jednak jest to spory wydatek. Należy więc zadać sobie pytanie jak często zamierzamy korzystać z agregatu. Jego prawidłowe funkcjonowanie jest również zależne od częstotliwości rozruchu. Należy więc przemyśleć jak często występuje potrzeba skorzystania z agregatu i jak długo trwa jego eksploatacja podczas jednorazowego rozruchu. Jeśli agregatu potrzebujemy jedynie czasowo, na przykład w trakcie remontu – może wówczas warto się zastanowić nad wypożyczeniem agregatu.

Wynajem to również dobry pomysł na sprawdzenie czy dana moc agregatu jest dla nas wystarczająca czy odpowiada naszym potrzebom. Być może pozwoli to nam oszczędzić pieniądze, ponieważ w trakcie eksploatacji wynajętego agregatu okaże się, że nasze potrzeby są znacznie mniejsze niż to wstępnie zakładaliśmy. Każdorazowo przy zakupie agregatu warto posłużyć się Internetem i przeczytać opinie użytkowników na temat konkretnego modelu agregatu prądotwórczego.

->Dowiedz się też jak wybrać najlepszy nawilżacz powietrza!

Agregat prądotwórczy – Ranking i cena 2019

Teraz, gdy wiecie już czym charakteryzuje się najlepszy agregat prądotwórczy możemy wybrać nasz sprzęt. To zdecydowanie potrzebna rzecz na wypadek przerwy w dostawie energii. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane agregaty. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.