Latarka – jaką wybrać i gdzie się przyda? Wybieramy najlepsze latarki

Latarka jest dziś narzędziem niemal tak niezbędnym i oczywistym jak nóż i widelec. Chyba każdy z nas posiada w domu jakąś latarkę, mniej lub bardziej zaawansowaną. Era latarek żarówkowych odeszła wraz z upowszechnieniem się wysokowydajnych diod LED. Technologia ta jest stale ulepszana i właściwie nie ma już miejsca na latarki tradycyjne. Czym zatem ma się charakteryzować dobra latarka LED? Rynek jest nasycony produktami wszelkiego rodzaju, zatem jaką latarkę wybrać? W zależności od naszych wymagań i potencjalnych zastosowań, postaramy się odpowiedzieć na te pytania!

Sposób zasilania latarki

Jednym z podstawowych cech rozróżniających nowoczesne latarki jest sposób ich zasilania. Wyróżniamy zasadniczo latarki zasilane na baterie, na akumulatory wymienne z bateriami a także z dedykowanymi akumulatorami – wymienialnymi bądź stałymi. Istnieje również niszowa kategoria latarek zasilanych ręcznie, potraktujmy je jednak wyłącznie jako ciekawostkę. Latarka zasilana bateriami jest droga w utrzymaniu ale pozwala nam „zabrać ze sobą” zapas energii w przypadku kiedy przez dłuższy czas nie będziemy mieć dostępu do źródła prądu do doładowania akumulatorów. Idealne zastosowanie takiej latarki to na przykład turystyka – przy długotrwałych trekkingach z dala od dobrodziejstw cywilizacji, jedynym sposobem „utrzymania przy życiu” naszego światła jest wymienianie baterii, bądź doładowywanie z wykorzystaniem ładowarek solarnych – co nie zawsze jest możliwe.

Oczywiście do latarek takich można włożyć akumulatorki analogiczne do stosowanych baterii – wtedy zyskujemy rozwiązanie tanie w eksploatacji i ekologiczne (Pamiętajmy o negatywnym wpływie zużytych baterii na środowisko!). Latarki z dedykowanym akumulatorem posiadają często dłuższy czas świecenia niż te zasilane bateriami bądź analogicznymi do baterii akumulatorkami. Niektóre konstrukcje posiadają koszyczki w których możemy umieścić zwykłe baterie i zasilić nimi latarkę wymiennie z dedykowanym akumulatorem. Latarki z akumulatorem stałym mogą cechować się bardzo długim czasem świecenia, jednak nadają się jedynie do zastosowań „stacjonarnych”, gdy mamy możliwość regularnego ich doładowywania. W przeciwnym wypadku stają się bezużyteczne. Również zużycie takiego akumulatora równa się zużyciu całej latarki, o czym decyduje brak możliwości jego wymiany.

->Odwiedź nasz Ranking poziomic laserowych!

Regulacja świecenia latarki

Istnieją dwa zasadnicze sposoby regulacji świecenia latarki. Pierwszy z nich to zastosowanie soczewki skupiającej światło. Regulując przy pomocy przekręcania bądź przesuwania głowicy latarki, odległość soczewki od źródła światła, uzyskujemy snop skupiony o dalekim zasięgu, bądź szeroki lecz rozproszony i o zasięgu mniejszym. Wariantem tego sposobu regulacji jest zastosowanie diody o świetle skupionym, dalekiego zasięgu i nakładanego dyfuzora rozpraszającego światło, który możemy założyć na latarkę w zależności od potrzeb. Drugi typ regulacji to zastosowanie osobnych diod dla światła bliskiego – rozproszonego i osobnych diod wysokiej jasności dla światła dalekiego zasięgu.

Zaletą tego systemu jest jego niewrażliwość na wstrząsy które potrafią rozregulować snop światła regulowany metodą pierwszą. Wadą jest niestety skokowa zmiana charakterystyki świecenia, podczas gdy za pomocą soczewki możemy uzyskać płynnie taki charakter snopa światła jaki nam odpowiada. W praktyce regulacja za pomocą soczewki jest stosowana obecnie niemal wyłącznie w latarkach ręcznych i rowerowych (W tym w latarkach ręcznych z przewidzianą opcją montażu do roweru). Latarki czołowe są już produkowane niemal wyłącznie z osobnymi diodami dla różnych charakterystyk snopa światła.

Dobra latarka przyda się w każdym domu – czy to podczas pracy, czy też wieczorami. gdy brakuje nam światła

Dodatkowe funkcje

Dziś wiele latarek posiada poza podstawową wiele funkcji dodatkowych. Skupimy się tu na funkcjach ściśle powiązanych z tą główną, bowiem na rynku możemy spotkać latarki posiadające chyba wszystko poza solidnym źródłem światła – od latarki – paralizatora do latarki z radiem. Te udziwnienia pominiemy jednak milczeniem, zwykle przekładają się bowiem na słabą jakość produktu jako zwyczajnej latarki. Przydatne natomiast będą: Dodatkowe źródła światła w różnych kolorach (Bądź w ostateczności kolorowe filtry), światło migające czy też właściwości wodoodporne lub przeciwwybuchowe. Zwłaszcza czerwony kolor światła bywa przydatny w wielu sytuacjach, nie zakłóca bowiem przystosowania wzroku do ciemności. Po włączeniu latarki o jasnej barwie światła i jej wyłączeniu, przez dłuższy czas jesteśmy niemal ślepi – wzrok potrzebuje sporo czasu na przystosowania się do ciemności.

Światło czerwone zaś nie powoduje tego efektu. Jest zatem niezwykle przydatne na przykład dla wędkarzy. Wodoodporność latarki pozwala nam na używanie jej bez obaw w deszczu. Jest to kolejna cecha przydatna na przykład wędkarzom, niemniej jednak każdy używający latarki na świeżym powietrzu będzie z niej zadowolony. Latarka przeciwwybuchowa to „gadżet” przeznaczony do używania w środowisku zagrożonym wybuchem łatwopalnych par i gazów. Ma zastosowanie głównie wśród strażaków czy też innych osób mających styczność z tego typu niebezpiecznymi sytuacjami. Konstrukcja takiej latarki uniemożliwia przedostanie się iskry elektrycznej poza urządzenie. Zazwyczaj latarki takie są jednocześnie wodoszczelne.

->Dowiedz się też jaki parasol ogrodowy wybrać!

Na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Przede wszystkim powinniśmy dostosować zakup latarki do naszych potrzeb. Turysta, biegacz czy majsterkowicz będzie zadowolony z latarki czołowej. Klasyczna latarka jest najbardziej uniwersalna, niemniej jednak przydatna bywa latarka kątowa którą możemy poza zwykłym chwytem w ręce, na przykład postawić lub powiesić na szyi czy też guziku ubrania. Najwygodniejsza latarka będzie jednak do niczego jeśli zawiodą elementy elektryczne. Dobra latarka LED to przede wszystkim dobra dioda LED. Wysokiej jakości diody dają silne światło, nie zużywając przy tym wiele energii (W stosunku do zwykłych żarówek czy starszych generacji LED, mniej energii jest wypromieniowywane w postaci ciepła).

Z pojedynczej, nowoczesnej żarówki LED jesteśmy dziś w stanie uzyskać strumień świetlny o wartości ponad tysiąca lumenów. W praktyce latarka dająca ponad sto lumenów może już być uznana za uniwersalną, możliwą do użycia nawet jako oświetlenie rowerowe. Kolejnym ważnym zagadnieniem jest jakość włącznika. Ten element najszybciej ulega zużyciu i głównie przez jego awaryjność najtańsze latarki potrafią charakteryzować się żywotnością rzędu kilku dni.

Czy warto oszczędzać na latarce?

Zdecydowanie nie warto! Latarek używamy w sytuacjach w których awaria może skończyć się nawet zagrożeniem zdrowia i życia czy też akcją ratunkową a w najlepszym wypadku solidną dawką negatywnych emocji! Żywotność tanich latarek niskiej jakości jest dodatkowo tak krótka że przy odrobinie pecha będziemy zmuszeni kupować nową latarkę co kilka dni. Warto tego uniknąć – dla oszczędności czasu i pieniędzy. Jakość jest jedyną cechą pożądaną w latarce do każdego zastosowania. To jaką latarkę kupić, zależy od naszych indywidualnych potrzeb i przewidywanych zastosowań. Jaka zatem jest najlepsza latarka LED? Odpowiedź na to pytanie pomoże znaleźć ranking latarek!

Latarka – Ranking i cena 2019

Teraz, gdy wiesz już czym charakteryzuje się dobra latarka, pora byś wybrał dla Ciebie odpowiedni sprzęt. Jest to ważne, by sprawdzić jakie interesują Cię parametry i gdzie będziesz ją wykorzystywał. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziesz polecane latarki. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Avatar photo
Jolanta Aleksandrowska

Entuzjastka domowego porządku i ogrodnictwa, która na swoim blogu dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi sprzątania, organizacji przestrzeni oraz pielęgnacji roślin. Jej wpisy inspirują do tworzenia harmonijnych wnętrz i ekologicznego podejścia do codziennych obowiązków domowych. Z wieloletnim doświadczeniem, Jolanta pomaga swoim czytelnikom wprowadzać naturę i porządek do ich życia w prosty, a jednocześnie efektywny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *