Jesień to czas, kiedy to drzewa zaczynają zrzucać swoje liście, co może wyglądać dosyć spektakularnie, jednak z punktu widzenia właścicieli domków jednorodzinnych przynosi to pewnego rodzaju problem związany z koniecznością wykonywania prac porządkowych w przydomowych ogródkach. Niestety, ale liście, które spadają z drzew, zanieczyszczają chodniki, grządki oraz trawniki, dlatego też konieczne jest ich usunięcie, najlepiej wykorzystując w tym celu dobry odkurzacz do liści. Na jakie parametry tego urządzenia należy jednak zwrócić uwagę i jaki odkurzacz do liści wybrać?

Kiedy kupić odkurzacz do liści?

Odkurzacze do liści nie cieszą się wprawdzie tak dużą popularnością, jak np. kosiarki, jednak osoby, które mieszkają w domku jednorodzinnym z ogrodem, powinny nieco bliżej przyjrzeć się temu urządzeniu. Kiedy jednak warto zaopatrzyć się w taki sprzęt? Z pewnością wtedy, gdy jest się posiadaczem dosyć rozległego terenu z dużą liczbą drzew i krzewów. Niestety, ale sprzątanie takiego terenu przy pomocy grabi jest nie tylko bardzo czasochłonne, ale również męczące. Odkurzacz do liści działa na zasadzie ich zdmuchiwania, a następnie zasysania do specjalnego worka. Można go wykorzystać również podczas sprzątania podjazdów, ścieżek oraz trawników z gałęzi, trawy, piasku, czy też innego rodzaju zanieczyszczeń. Urządzenie to warto kupić nie tylko po to, aby zaoszczędzić swój cenny czas, ale również po to, aby ułatwić sobie pracę w ogrodzie.

->Dowiedz się też, jaki stół do tenisa stołowego kupić!

Najważniejsze parametry

Podczas zakupu odkurzacza do liści warto zwrócić uwagę na cztery najważniejsze parametry, a mianowicie na moc, pojemność worka, wagę oraz generowany hałas. Warto o tym pamiętać, by brać pod uwagę te parametry, podążając za nimi będziemy mieli pewność, że znajdzie się u nas najlepszy odkurzacz do liści.

Moc

Najistotniejszym parametrem każdego odkurzacza jest jego moc, która powinna być tym większa, im większy obszar do obrobienia. W sytuacji, gdy zakupiony odkurzacz będzie mieć zbyt małą moc, to podczas prac porządkowych trzeba będzie robić sobie dłuższe przerwy, aby nie zepsuć silnika. Najlepiej w tym przypadku sprawdzają się odkurzacze spalinowe o mocy ok. 2500-3000 W, ponieważ bez problemu poradzą sobie z obrobieniem dosyć dużego terenu. Jeśli jednak konieczny do oczyszczenia teren nie jest zbyt duży, to w zupełności wystarczy model  o mniejszej mocy.

Pojemność worka

Kolejnym dosyć istotnym parametrem odkurzacza jest pojemność worka na odpady, co również uzależnione jest od wielkości sprzątanej powierzchni. Najmniejsze odkurzacze najczęściej mają wbudowane worki o pojemności 20 litrów, natomiast te nieco większe mogą mieć nawet ok. 70 litrów. Decydując się na zakup odkurzacza o większej pojemności worka, należy mieć jednak świadomość tego, iż po jego napełnieniu z pewnością będzie on dosyć ciężki.

Waga urządzenia

Jeśli chodzi natomiast o wagę samego urządzenia, to w przypadku tych najsłabszych modeli ich waga oscyluje najczęściej w okolicach ok. 2 kg, natomiast tych mocniejszych może wynieść nawet 6 kg. Przy zakupie cięższego odkurzacza warto zatem zwrócić uwagę na to, czy został on wyposażony w specjalny pas umożliwiający powieszenie urządzenia na ramieniu.

Generowany hałas

Ostatnim istotnym parametrem odkurzacza do liści jest generowany przez niego poziom hałasu. W przypadku np. urządzeń elektrycznych generowany przez nie hałas najczęściej wynosi ok. 90 dB dzięki czemu odkurzacz chodzi dosyć cicho, natomiast jeśli chodzi o urządzenia spalinowe, to najczęściej generują one hałas przekraczający 100 dB.

Sprzątanie liści w okresie jesiennym jest bardzo istotne, a do pozbycia się ich w szybki sposób posłuży nam dobra dmuchawa do liści.

Jaki odkurzacz do liści kupić?

Najlepszy odkurzacz do liści to taki, który idealnie spełnia wszystkie najważniejsze wymagania jego użytkownika, jednak zastanawiając się nad tym, jaki odkurzacz do liści kupić to warto przede wszystkim przeanalizować wszystkie najistotniejsze parametry takiego urządzenia. Z pewnością warto spojrzeć na ranking odkurzaczy do liści, wybierając najlepiej model renomowanej firmy. Największą popularnością i renomą cieszą się oczywiście odkurzacze takich firm jak Makita, Husqvarna, Einhell, Bosch oraz Stihl. Kupując odkurzacz jednej z tej firm, ma się pewność, iż urządzenie przez dłuższy czas będzie dobrze służyło, co dla większości osób ma ogromne znaczenie. Nie bez znaczenia jest również cena urządzenia, która uzależniona jest głównie od parametrów i funkcji odkurzacza. Najtańszy model można zakupić już za ok. 60-70 zł, podczas gdy najdroższy może kosztować nawet kilkaset złotych.

-> Odwiedź także nasz ranking pilarek spalinowych!

Odkurzacz spalinowy czy elektryczny?

Odkurzacz spalinowy w porównaniu do odkurzacza elektrycznego ma znacznie większą moc, dzięki czemu sprawdza się idealnie na dosyć dużych powierzchniach. Takie odkurzacze nie są wyposażone w kabel, który podczas pracy może przeszkadzać, nie posiadają również akumulatora, który w trakcie odkurzania może się rozładować. Generują one jednak sporą ilość spalin i hałasu a większość ich części należy co jakiś czas konserwować. Jeśli chodzi natomiast o elektryczne odkurzacze do liści, to podobnie jak elektryczne kosiarki to nie generują one żadnych spalin i znacznie ciszej pracują, jednak zasila się je sieciowo, dlatego też wymagają użycia kabla z przedłużaczem (sprawdzają się zatem dobrze na małych powierzchniach). Zastanawiając się zatem nad tym, jaki odkurzacz wybrać, warto wziąć pod uwagę wady i zalety zarówno tego spalinowego, jak i elektrycznego.

Odkurzacz do liści – Ranking 2019

Teraz, wiedząc już czym się kierować możemy wybrać odpowiedni odkurzacz do liści. Bierzmy pod uwagę to jaki rodzaj potrzebujemy, oraz określmy jego zadania i obszar roboczy. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie najpopularniejsze odkurzacze do liści. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.