Wiertarka to narzędzie, które jest niezbędne w profesjonalnych zastosowaniach. Jest także podstawowym sprzętem, który powinien znaleźć się w każdym domu. Nawet gdy jest użytkowana sporadycznie, nie może jej zabraknąć. Jakie elementy zatem należy uwzględnić przy zakupie wskazanego urządzenia? Czy wystarczającym rozwiązaniem będzie sama wiertarka? A może zainwestować środki w wkrętarko-wiertarkę? Poniższa treść poruszy te i inne wątpliwości oraz pomoże w wyborze sprzętu, którym jest najlepsza wiertarka dopasowana do konkretnych wymagań?
Rodzaje wiertarek
Wiertarki klasyfikowane są w dwojaki sposób, jeden z nich różnicuje wskazany sprzęt na następujące typy. Pierwszym typem są wiertarki amatorskie – określone rozwiązanie jest idealne do domowego wykorzystania. Uwzględniają one stosowanie urządzenia od kilkunastu do kilkudziesięciu razy w roku. Wiertarki półprofesjonalne – jest to sprzęt, który został przygotowany dla osób, które pragną go stosować zarówno w użytku domowym, w pracy oraz w profesjonalnych zastosowaniach. Z kolei jeżeli chcemy kupić sprzęt z górnej półki to weźmy pod uwagę wiertarki profesjonalne. To najbardziej zaawansowany typ urządzenia, z jej wykorzystaniem można wykonywać ciągłą pracę, pod obciążeniem.
W każdej ze wskazanych wyżej grup umieszczone są różne typy wiertarek, wśród których wymienia się następujące:
- wiertarki ręczne – w tej kategorii klasyfikowane są podstawowy rodzaj urządzeń, który opiera się na wykorzystaniu siły ludzkich mięśni. Są one wykorzystywane przede wszystkim w domowym zaciszu i głównie do tworzenia otworów w powierzchniach drewnianych,
- wiertarki bez udaru – są to urządzenia, których zasadnicze zadanie polega na pracy tylko w miękkim materiale, na przykład drewnianym. Co więcej, dużą grupę stanowią modele zapewniające możliwość wybrania trybu pracy (bez udaru bądź z udarem), a także dopasowanie do obrabianego materiału.
- wiertarki udarowe – powinny być wybierane przez osoby, które zamierzają wykorzystać ją do wiercenia w twardym materiale, takim jak beton. Podkreślić należy jednak fakt, że sprzęt mniej profesjonalny wyróżnia się niższą mocą, co w konsekwencji prowadzi do wywiercenia mniejszych otworów,
- wiertarki kątowe – jest to rozwiązanie przeznaczone do stosowania przez profesjonalistów do tworzenia otworów w materiale betonowym, bądź metalu w trudno dostępnych lokalizacjach. Wyróżnia się tym, że jej wiertło umieszczone jest pod kątem prostym do całości urządzenia.
- wiertarki przeznaczone do pracy na materiałach szklanych – konstrukcja urządzenia opiera się oo wykorzystanie wiertła diamentowego, co sprawia, że sprzęt bardzo precyzyjnie tworzy otwory,
- wiertarki stołowe – stosowane są do realizacji profesjonalnych zadań, w związku z tym zastosowanie znajdują w różnego rodzaju warsztatach oraz w zakładach przemysłowych,
- wiertarki magnetyczne – w tej kategorii znaleźć można przenośne urządzenie posiadające stopę wyposażoną w elektromagnes. Wpływa to na bezpieczne wykonywanie czynności podczas wiercenia w stali czy metalu,
- wiertarki wielowrzecionowe – najczęściej przeznaczona jest do metalu. Pozwala na wykonanie grupy otworów w sposób jednoczesny. Znajduje zastosowanie w warsztatach, a także w przemyśle.
->Dowiedz się więcej o tym jak wybrać najlepszą wkrętarkę!
Najważniejsze parametry wiertarek
Wyróżnia się trzy podstawowe parametry stanowiące kryterium wyboru sprzętu, którym jest dobra wiertarka. Warto brać pod uwagę to, co znajdziemy na opakowaniu, czy też w tabelce podanej przez producenta. Zebraliśmy kilka najważniejszych parametrów, które warto przeanalizować przed kupnem.
Moc
W tym aspekcie istnieje zależność, która mówi, że im większą mocą dysponuje określone urządzenie, tym będzie ono pracowało bardziej wydajnie. Zauważyć jednak należy fakt, że większa moc wskazanego sprzętu skutkuje rosnącym ciężarem silnika i akumulatora zasilającego,
Napięcie
Biorąc pod uwagę szereg wiertarek zasilanych z sieci napięcie wynosi najczęściej 230 V. W przypadku wiertarek akumulatorowych uzależnione jest ono od baterii, jednakże nie jest niższe niż 9 i wyższe niż 24 V. Zazwyczaj znajdziemy te wyższe od nominalnego napięcia 9, z uwagi po prostu na to, że będą „mocniejsze”.
Czas pracy baterii
W tym przypadku należy uwzględnić indywidualne potrzeby każdego użytkownika. W przypadku, gdy urządzenie będzie stosowane sporadycznie, to nie zasadne jest obarczanie się wyższymi kosztami i kupowanie produktu o wysokiej wydajności. Inaczej wygląda to w przypadku sprzętu profesjonalnego. Każdy fachowiec ceni sobie, by sprzęt działał długo. Pozwoli to na płynniejszą pracę, oraz uniknięcie ładowania podczas pracy. Podobnie jak w przypadku, gdy wybieramy taki sprzęt jak poziomica laserowa, istotne będzie, by działała ona na baterii tak długo jak tego potrzebujemy w pracy, czy w zastosowaniach domowych.
Funkcje oraz akcesoria wiertarek
Przeprowadzając analizę sprzętu dostępnego na rynku i zastanawiając się jaką wiertarkę wybrać, należy zwrócić uwagę na jej funkcje oraz dostępne akcesoria. Przy zakupie należy zwracać uwagę na następujące elementy:
- moment obrotowy – jest to parametr, który ma bezpośrednie przełożenie w skuteczności wskazanego urządzenia. Im dysponuje on wyższą wartością, tym łatwiej dochodzi do powstawania otworów w twardych powierzchniach. Podstawowe urządzenia dysponują momentem obrotowym wynoszącym tylko 15-20 Nm,
- prędkość obrotowa – szybsza prędkość to wydajniejszy sprzęt i szybciej wiercone otwory,
- udar – wiertarki z udarem mają system, który przyczynia się do wytwarzania rytmicznych uderzeń. W chwili wykonywania pracy wiertło dokonuje obrotów z dużą prędkością, równocześnie uderzając w powierzchnię materiału z zachowaniem częstotliwości kilkudziesięciu tysięcy uderzeń na minutę. Udar stosowany jest do wykonywa nią wiercenia w betonie, cegle bądź kamieniu.
- maksymalna średnica wiercenia otworów – średnica wiercenia otworów uzależniona jest od rodzaju materiału, który poddawany jest obróbce. Warto wybierać odrobinę mniejsze wiertła od maksymalnej średnicy wiercenia, która podana jest przez producenta,
- biegi – w określonych urządzeniach zamontowane może być jeden bądź dwa biegi. Fakt ten sprawia, ze wiertarka może wykonywać pracę w różnym zakresie prędkości.
Oczywiście przy zakupie wiertarki uwzględnia się wskazane wyżej elementy, określone jako najważniejsze parametry urządzeń, a więc: moc, napięcie, czas pracy baterii.
->Sprawdź także: Jaki nawilżacz powietrza wybrać?
Dodatkowe funkcje wiertarek
Wiertarki to urządzenia, które mogą mieć szereg funkcji dodatkowych, na które należy zwrócić uwagę, a mianowicie są to:
- nakładka przeznaczona do polerowania – jest to rozwiązanie, zapewniające możliwość wypolerowania konkretnego materiału bez ponoszenia kosztów związanych z zakupem odrębnego urządzenia,
- końcówki oraz nakładki – przyczyniają się do zwiększenia funkcjonalności wskazanego sprzętu. Najczęściej występujące końcówki oprócz polerowania to: do mieszania, wycinania oraz szlifowania,
- poziomica laserowa – pomaga w zachowaniu poziomej linii pracy,
- kołnierz – pozwala na zamontowanie określonego sprzętu na stojaku wiertarskim,
- modyfikacja kierunków obrotu – jest bardzo pomocnym parametrem przy wkręcaniu, a także wykręcaniu wkrętów, oznaczenie głębokości wiercenia.
Zastosowanie wiertarki
Wiertarka jest urządzeniem, którego nie może zabraknąć w każdym domu i warsztacie. Jest bowiem niezbędnym sprzętem podczas większego, czy mniejszego remontu, niewielkich prac o charakterze dekoracyjno-wykończeniowym, majsterkowania, bądź różnego rodzaju czynności wykonywanych na zewnątrz domu. Zastanawiając się nad kwestią, jaką wiertarkę kupić warto dokonać analizy danych technicznych sprzętu i zdecydować się na taki, który będzie służył przez lata i będzie maksymalnie dostosowanych do naszych potrzeb.
Wiertarka – Ranking i cena 2019
Wybór tego sprzętu jak widać nie jest taki prosty na jaki mogło by się wydawać. Mamy przed sobą szereg funkcji, ale też rodzajów wiertarek. Bierzmy w pierwszej kolejności to jak bardzo zaawansowany sprzęt jest nam potrzebny – to znacznie ułatwi cały proces kupna dobrej wiertarki. Prezentujemy ranking wiertarek. Pochodzi on z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany, by pomóc wybrać sprzęt najwyższej jakości.