Myjka ciśnieniowa należy do niezwykle przydatnych narzędzi w ogrodzie, podobnie jak kosiarka. Mogłoby się wydawać, że jedyne jej zastosowanie związane jest z myciem samochodów. Jednakże nie jest to prawdziwe stwierdzenie, gdyż przedmiot ten wyróżnia się różnorodnością wykorzystania. Należy jednak mieć na uwadze fakt, że nie każdy rodzaj myjki sprawdzi się idealnie w konkretnych zastosowaniach. Dlatego też dokonując wyboru produktu, zwrócić należy uwagę na kilka zasadniczych cech. Wiele osób sądzi, że taka decyzja nie jest za bardzo skomplikowana, jednakże w rzeczywistości trzeba poświecić trochę czasu, aby zapoznać się z podstawowymi parametrami oraz kryteriami oceny wskazanego wyrobu. W tym artykule dowiecie się, czym charakteryzuje się najlepsza myjka ciśnieniowa.
Zastosowanie myjki ciśnieniowej
Dostępne na rynku myjki ciśnieniowe różnicowane są ze względu na możliwe zastosowania określonego wyrobu. Fakt ten wynika z różnych parametrów pracy. Przeprowadzając analizę produktów i dokonując wyboru, jakim jest najlepsza myjka ciśnieniowa należy uświadomić sobie zastosowania narzędzia. Wskazany artykuł może znaleźć wykorzystanie podczas następujących czynności:
- Myjka ciśnieniowa przeznaczona do mycia samochodów – to tego rodzaju zadań odpowiedni jest praktycznie każdy rodzaj produktu. Zwrócić jednak należy uwagę na fakt, że pozbycie się zaschniętego błota oraz zgromadzonego brudu będzie możliwe przez wykorzystanie specjalnej szczotki oraz pianowicy. Sama myjka może sobie z tym zadaniem nie poradzić. Biorąc pod uwagę ciśnienie robocze, pamiętać należy o tym, że praca z użyciem zbyt małego ciśnienia nie zapewni skutecznego usunięcia zabrudzeń, natomiast za duże ciśnienie może w pewnych sytuacjach doprowadzić do uszkodzenia lakieru.
- Myjka wykorzystywana do mycia okien – poszukując produktu, który bardzo dobrze sprawdzi się do takiego zadania jak mycie okien oraz luster, należy kierować swoją uwagę na specjalne myjki parowe. Narzędzia te pracują pod niewielkim ciśnieniem, ale nie wyrzucają z siebie wody, tylko przegrzaną parę. Kwalifikowane są zatem do innej grupy artykułów. Co więcej, nie ma przeszkody, aby do mycia okien zastosować myjkę ciśnieniową, jednakże należy pamiętać o tym, że rozchlapująca się woda może przyczynić się do zabrudzenia elewacji wokół okien. Dlatego też wskazana metoda stosowana jest rzadko i tylko wówczas, kiedy ma się gwarancje, że jest ona bezpieczna.
- Myjka mająca zastosowanie do mycia elewacji – do realizacji wskazanego zadania również można wykorzystać narzędzie w postaci myjki ciśnieniowej. W tym przypadku jednak należy także użyć profesjonalnego preparatu do zmywania graffiti, bądź mycia elewacji. Jednakże kluczowe znaczenie ma sam wybór myjki ciśnieniowej. Dobra myjka ciśnieniowa do mycia elewacji powinna charakteryzować się możliwością regulacji ciśnienia. Dzięki temu praca opierająca się na stosowaniu takiego urządzenia zapewni gwarancję, że nawet delikatne wykończenia nie zostaną uszkodzone.
- Myjka do kostki brukowej – do takiej czynności konieczne jest także stosowanie dodatkowych środków chemicznych.Podkreślić należy jednak fakt, że w wielu sytuacjach wystarczająca będzie myjka ciśnieniowa wyróżniająca się sporym ciśnieniem roboczym. W tej sytuacji nie ma konieczności regulacji ciśnienia, gdyż kostka brukowa nie ulegnie uszkodzeniu. Realizacja tego zadania wymaga jednak dodatkowego wyposażenia, którym jest specjalna szczotka do czyszczenia płaskich powierzchni przyczyniających się do znacznego ułatwienia mechanicznego usuwania zabrudzeń.
->Sprawdź też jak wybrać dobry agregat prądotwórczy!
Rodzaje myjek
Zasadniczy podział myjek ciśnieniowych polega na ich różnicowaniu ze względu na zastosowanie określonych produktów. Dokładna kwalifikacja została zaprezentowana powyżej. Inne rozróżnienie opisywanych produktów dotyczy podziału ze względu na zastosowany rodzaj napędu. W tej grupie wymienia się następujące kategorie:
- myjki elektryczne – urządzenia przeznaczone do wykorzystania w zaciszu własnego domu najczęściej wykorzystują zasilanie prądem zmiennym z sieci 230 V. Biorąc pod uwagę powyższe, są to produkty, które mogą być podłączone do zwykłego domowego kontaktu. W przypadku, gdy narzędzie będzie wykorzystywane do większych prac poza użytkiem domowym, należy wybrać produkt o większej mocy i wydajności. Dla osób prowadzących działalność gospodarczą najlepszym rozwiązaniem będą myjki ciśnieniowe zasilane z sieci trójfazowej o napięciu 400V.
- myjki hybrydowe – w tej grupie urządzeń najczęściej ulokowane są narzędzia spełniające wymagania sprzętu pośredniego pomiędzy amatorskim i profesjonalnym. Mogą mieć zasilanie prądem zmiennym z sieci 230 V, bądź stałym z akumulatorów. Ich dużą zaletą jest fakt, ze będą one działać w miejscu, w którym nie ma dostępu do sieci elektrycznej. Są to urządzenia niezwykle mobilne, ale ze względu na konieczność wykorzystania baterii charakteryzują się większą masą, dlatego też trudno jest się z nimi poruszać.
- myjki spalinowe – taki rodzaj zasilania mają myjki wyróżniające się bardzo wysoką wydajnością. Dlatego też z powodzeniem mogą być stosowane w rozwiązaniach o charakterze komercyjnym. Produkty te działają bez względu na sieć elektryczną. Wykorzystują benzynę, jak i olej spalinowy.
Najważniejsze parametry myjek
Przy kupnie myjki ciśnieniowej warto pamiętać o tym, czym się charakteryzuje, a raczej jakie ma ona parametry. Odpowiednia ich analiza zapewni nam kupno dobrego sprzętu. Wymienia się następujące parametry myjek ciśnieniowych:
Moc myjki
Jest to element, który prezentuje informację o zużyciu prądu elektrycznego. Duża moc przyczynia się do tego, że uzyskuje się wyższe ciśnienie robocze, jednakże w tym aspekcie niezbędna jest również odpowiednia konstrukcja lancy. Tańsze modele charakteryzują się mocą około 1200-1600 W bardziej zaawansowane natomiast 2,5-3 kW.
Ciśnienie robocze oraz maksymalne
Ciśnienie robocze jest uśrednioną wartością generowaną przez pompę myjki. Wartości, które występują w produktach przeznaczonych do amatorskiego i profesjonalnego wykorzystania, zawierają się w zakresie od 65 do 170 bar. Jest to bardzo duża rozpiętość, dlatego też z większą mocą wyposażone zostały w możliwość regulacji ciśnienia. Maksymalne ciśnienie jest parametrem znaczącym, ze względu na możliwość uszkodzenia różnych elementów czyszczonej powierzchni.
Dysze oraz szczotki
Zasadnicza końcówka przeznaczona do czyszczenia to lanca ciśnieniowa. Dysza rotacyjna natomiast daje możliwość skierowania strumienia na określoną powierzchnię z zastosowaniem ostrego kąta. Pozwala to na lepsze usuwanie zabrudzeń. Szczotki i pianowice wspomagają czyszczenie mechaniczne oraz chemiczne.
Długość węża
Parametr ten decyduje o zasięgu pracy urządzenia. W przypadku, gdy produkt dysponuje wężem dłuższym niż 5 metrów, wyposażane jest w bęben zapewniający wygodniejsze jego przechowywanie, gdy nie jest stosowany.
Maksymalna temperatura wody w dopływie
Najczęściej wykorzystywana jest zimna woda, w przypadku gdy musi być podgrzana, nie można przekroczyć wartości maksymalnej, gdyż taka sytuacja mogłaby się przyczynić do uszkodzenia podzespołów urządzenia. Najczęściej produkt ma możliwość wytrzymania pracy z wodą mająca temperaturę od 40 do 50 stopni Celsjusza.
Jaką myjkę ciśnieniową kupić?
Zastanawiając się nad kwestią, jaką myjkę ciśnieniową wybrać trzeba wziąć pod uwagę przede wszystkim to, czego oczekuje się po produkcie oraz jak często będzie wykorzystywany. Nie warto tracić pieniędzy na drogi sprzęt, jeśli będzie on stosowany tylko sporadycznie. Częste wykonywanie czynności takich jak mycie samochodu, kostki brukowej, ogrodzenia i innych elementów sprawia, że taki produkt z pewnością będzie dobrym rozwiązaniem. Dokonując zakupu artykułu, warto przemyśleć zakup w aspekcie mocy, ciśnienia myjki, rodzaju zasilania i możliwości finansowych.
Myjka ciśnieniowa – Ranking i cena 2019
Zwracając uwagę na wszystkie parametry, oraz rodzaje myjek, które przedstawiliśmy, możemy być pewni, że kupimy dobrą myjkę ciśnieniową. Prezentujemy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane myjki ciśnieniowe. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.