Czy sejf jest potrzebny w domu? Wybieramy najlepszy sejf

Choć w przeszłości sejf kojarzył się z ludźmi z najwyższych sfer, którzy chowali w nim przedmioty o szczególnej wartości, to obecnie jest to rozwiązanie coraz częściej pojawiające się w większości domów. Na jakie aspekty należy zwrócić uwagę i jaki sejf wybrać zależnie od swoich potrzeb? W tym artykule dowiecie się czym kierować się przy wyborze odpowiedniego sejfu.

Sejf – czy jest przydatny?

Z pewnością sejf może się obecnie okazać cenny nie tylko w biurze, ale też sklepie, hotelu czy restauracji. Nie można także zapominać o prywatnych domach, gdzie mogą posłużyć nie tylko do przetrzymywania biżuterii, ale też ważnych dokumentów takie jak polisy, czy też rzadziej używanych dowodów osobistych, choćby paszportu. Uzyskuje się dzięki temu nie tylko spokój odnośnie tego, gdzie znajdują się takie rzeczy, ale też stanowią zabezpieczenie na wszelki wypadek. W końcu w każdym domu pojawiają się czasem mniej znani goście czy na przykład ekipy remontowe, zatem lepiej by cenne rzeczy i dokumenty nie kusiły takich osób. Dobry sejf jest też nie tylko przydatny, ale wręcz konieczny w przypadku osób posiadających broń, by znajdowała się ona w zabezpieczonym miejscu i nie wpadła w niepowołane ręce czy nie natrafiły na nią dzieci. W gabinetach kierowników czy prezesów sejfy stanowią też ważne miejsce na kluczowe dokumenty firmowe lub nośniki z ważnymi danymi.

->Dowiedz się także, jaki klimatyzator wybrać!

Rodzaje zamków w sejfie

W dalszym ciągu dostępne są na rynku tradycyjne rozwiązania, lecz wraz z rozwojem technologii można sięgnąć po coraz bardziej zaawansowane zamki. Każde rozwiązanie posiada swoje wady i zalety, natomiast podstawowy podział zamków do sejfów wygląda następująco:

  • zamek motylkowy na klucz – klasyczny zamek otwierany i zamykany kluczem. Te są z reguły dość duże, więc raczej nie nadają się do codziennego noszenia przy sobie i trzeba je trzymać w bezpiecznym miejscu. Przeważnie do danego zamka otrzymuje się dwie pary kluczy, zatem jedne można przekazać innej zaufanej osobie. Plusem tego rozwiązania jest brak konieczności zapamiętywania szyfru, lecz z drugiej strony istnieje ryzyko zgubienia lub kradzieży klucza, która może wpaść w ręce osoby trzeciej;
  • zamek szyfrowy – możliwy do otwarcia po wprowadzeniu odpowiedniej kombinacji, przeważnie cyfr. Tego typu zamki mogą być zarówno mechaniczne (z pokrętłem, którym wybiera się poszczególne cyfry), jak i elektroniczne, z przyciskami. Zaletą takiego rozwiązania jest brak konieczności noszenia przy sobie klucza. Może się co prawda zdarzyć, że szyfr wpadnie w niepowołane ręce, choć zależy to tak naprawdę tylko od tego czy właściciel zdradzi go komuś innemu;
  • biometryczne – najbardziej nowoczesne, które posiadają panele do przyłożenia palca i na podstawie zgodności odcisku otwierają drzwi. Jest to rozwiązanie stosunkowo najbezpieczniejsze, lecz z drugiej strony możliwość otworzenia sejfu ma tylko właściciel i musi to zrobić osobiście.

Trudno wskazać jeden wybór odnośnie tego jaki rodzaj zamku powinien mieć najlepszy sejf, bowiem zależy to od preferencji danej osoby i tego, które rozwiązanie ma jej zdaniem najwięcej plusów.

Sejf domowy to nie tylko miejsce do trzymania pieniędzy. Może pełnić zadanie przechowywania różnego rodzaju ważnych dokumentów osobistych, bądź firmowych.

Wielkość sejfu

O tym jaki sejf kupić należy decydować w dużej mierze na podstawie tego co chcemy do niego schować i czy sądzimy, iż w przyszłości będziemy do niego dokładać kolejne rzeczy. Zależnie do tych potrzeb dobiera się sejf odpowiedniego rozmiaru, bowiem do przechowania nośników danych czy drobnej biżuterii najlepsze będą te małe. Z kolei nieco większe będą potrzebne w przypadku dokumentów czy sejfów do trzymania broni. Wreszcie można znaleźć naprawdę obszerne sejfy w których kolekcjonerzy trzymają szczególnie cenne obrazy i inne dzieła sztuki, których obawiają się wywieszać lub rozstawiać z uwagi na ewentualne kradzieże. Znów nie istnieje zatem uniwersalna odpowiedź – dobry sejf to taki, który pomieści wszystko co chcemy w nim schować teraz lub w przyszłości.

Dodatkowe zabezpieczenia

Sejf z definicji ma być bezpieczny, lecz w kontekście trzymania szczególnie wartościowych rzeczy lub kluczowych dla firmy danych, niektórzy właściciele potrzebują jeszcze większej pewności. Dlatego też niektóre sejfy posiadają szereg dodatkowych zabezpieczeń, a sam właściciel także może o to zadbać poprzez odpowiednie umieszczenie tego przedmiotu i wbudowanie go w ścianę lub przymocowanie do niej. Z dodatkowych zabezpieczeń oferowanych przez producentów najczęściej można się spotkać z drzwiami pancernymi, a także obudowaniem ognioodpornym. Nie pozwala to na włamanie się do sejfu siłą czy poprzez stopienie niektórych części konstrukcji ogniem. Przy decydowaniu jaki sejf wybrać dobrze jest spojrzeć na certyfikaty bezpieczeństwa (ochrony przed kradzieżą), które muszą przedstawiać producenci poszczególnych modeli. Cennym źródłem informacji może być także ranking sejfów, gdzie z pewnością znajdą się informacje oraz opinie dotyczące bezpieczeństwa poszczególnych modeli.

->Sprawdź także nasz ranking aeratorów i wertykulatorów!

Gdzie zamontować sejf?

By nie szkodzić materiałom z których wykonane są sejfy, należy nie narażać ich na nadmiar wilgoci oraz działania promieni słonecznych. Najlepsze są dyskretne miejsca, bowiem nawet najlepszy sejf nie powinien być jednak widoczny dla każdego, by nie narażać się w niepotrzebny sposób. Popularnym rozwiązaniem jest umieszczanie sejfów w garderobie (na przykład wbudowane w szafę), lecz trafnym wyborem są też takie miejsca jak gabinet czy sypialnia. W niektórych domach sejf montowany jest w salonie, gdzie dla bezpieczeństwa można zastawić go jakimś meblem lub zakryć obrazem.

Sejf – Ranking i cena 2019

Teraz, wiedząc już czym się kierować pora wybrać najlepszy sejf. Bierzmy pod uwagę przede wszystkim rodzaj zamka, oraz to gdzie nasz sejf umieścić. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane sejfy. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.

Avatar photo
Jolanta Aleksandrowska

Entuzjastka domowego porządku i ogrodnictwa, która na swoim blogu dzieli się praktycznymi poradami dotyczącymi sprzątania, organizacji przestrzeni oraz pielęgnacji roślin. Jej wpisy inspirują do tworzenia harmonijnych wnętrz i ekologicznego podejścia do codziennych obowiązków domowych. Z wieloletnim doświadczeniem, Jolanta pomaga swoim czytelnikom wprowadzać naturę i porządek do ich życia w prosty, a jednocześnie efektywny sposób.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *