Każdy kiedyś z niego korzystał, niezależnie od wieku, oraz tego czy była w nim herbata, czy też kawa. Termos to przedmiot domowego użytku, który jest często wykorzystywany w niepogodę, bądź w podróży. Jaki termos kupić? W tym artykule przedstawimy wam czym charakteryzuje się najlepszy termos i co wziąć pod uwagę przy jego kupnie.

Jak działa termos?

Termos jest naczyniem, które pomaga utrzymać stałą temperaturę płynów w nim przechowywanych. Jego zasada konstrukcyjna jest zasadniczo bardzo prosta i łatwa do zrozumienia, nawet jeśli chemia i fizyka nie były naszą mocną stroną. Termos zbudowany jest z dwu cienkich ścian i zawartej pomiędzy nimi próżni. Ścianki i próżnia to układ zamknięty, w którym łatwo utrzymać stałą temperaturę bez względu na panujące na zewnątrz naczynia warunki atmosferyczne. Ścianki termosu zaopatrzone są w lustrzankę, materiał odbijający światło. Klasyczny termos może zapewnić niezmienną temperaturę płynów go wypełniających od 6 do 24 godzin, co sprawia, że jest on doskonałym wyposażeniem na wycieczkę.

W przeszłości termosy produkowano z użyciem szklanych wkładów, niestety łatwo ulegających rozbiciu, co wielu z nas pamięta z czasów dzieciństwa. Obecnie termosy wykonuje się ze, znacznie bezpieczniejszej i lepiej utrzymującej stałą temperaturę płynów, stali nierdzewnej. Obok termosów turystycznych produkuje się również termosy cateringowe, wykorzystywane podczas imprez integracyjnych w plenerze i w pomieszczeniach zamkniętych. Nadal dostępne są również termosy ze szklanymi wkładami. Termosy różnią się również rodzajem zastosowanych w ich konstrukcji systemów termicznych. Producenci termosów określają również gwarantowany czas utrzymania się stałej (wysokiej lub niskiej) temperatury płynów.

-> Sprawdź też, jaki toster i opiekacz wybrać!

Rodzaje termosów – jaki termos kupić: szklany czy metalowy?

Na polskim rynku oferuje się zarówno szklane, jak i metalowe termosy, w tym – cieszące się największą popularnością – termosy ze stali nierdzewnej. Szklane wkłady uznawane są powszechnie za lepiej izolujące i dłużej utrzymujące temperaturę płynów. Nawet jednak przywiązani do nich tradycjonaliści podkreślają, że są one bardzo kruche, nieodporne na uszkodzenia i mniej poręczne niż metalowe. Szkło jest dobrym izolatorem i faktycznie, w przypadku dłuższego przechowywania zawartości termosu opcja ze szklanym wkładem może być bardziej zadowalająca.

Niemniej producenci najnowszych modeli termosów ze stali nierdzewnej twierdzą, że nie ustępują one swą niezawodnością utrzymywania stałej temperatury zawartości swym szklanym odpowiednikom są zaś lżejsze, nie tłuką się i można je powierzyć również dzieciom. Wybór pomiędzy szklanym i metalowym termosem nie jest więc wcale oczywisty i zwykle decyduje o nim marka oraz cena produktu.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze termosu?

Zadając sobie pytanie: jaki termos wybrać dla siebie, należy najpierw zastanowić się nad jego przeznaczeniem. Od tego bowiem zależy pojemność naczynia. Duże termosy przydadzą się w dłuższych podróżach, zwłaszcza gdy użytkować je będzie cała rodzina. Najważniejszym parametrem termosu jest oczywiście gwarantowany przez producenta czas utrzymania przez naczynie stałej temperatury płynów. Najtańsze termosy są w stanie utrzymać ciepło do 5-7 godzin, te najlepszej jakości aż do doby.

Producenci dobrej jakości termosów rozgraniczają również swe gwarancje na temperaturę zewnętrzną i dostępne są specjalne produkty dedykowane specjalistycznym, górskim wyprawom w zimie. Przeciętnym użytkownikom nie są jednak potrzebne naczynia o tak wyśrubowanych parametrach. Warto więc zastanowić się nad naszymi, faktycznymi potrzebami, gdyż cena termosu waha się obecnie od kilkunastu aż do nawet 400 złotych. Większość produktów gwarantuje utrzymanie stałej temperatury od 40 do 60 procent na dobę i nie ma sensu przepłacać ponosząc koszty gadżetów.

Pamiętajmy, by termos, który zabieramy w podróż był odpowiednio duży i zawierał szczelną zakrętkę, która zabezpieczy nasz napój.

Jaki termos kupić? Co sprawdzić?

Najlepszy termos, czyli wystarczająco dla nas dobry, to ten, który sprawdzi się podczas użytkowania go. Warto więc przyjrzeć się nie tylko jakości wkładu, ale i takim elementom jak zamknięcie, czyli korek. Korki tradycyjne, a więc manualne są coraz rzadsze niż – wygodniejsze w użytkowaniu – automatyczne. Korek automatyczny otwiera termos po jego naciśnięciu w miejscu specjalnego przycisku. Rozwiązanie to ułatwia użytkowanie termosu w terenie. Warto również przyjrzeć się uszczelkom, im ich więcej, tym lepiej. Najlepsze marki to nawet cztery warstwy uszczelek.

Kolejny element do sprawdzenia przed zakupem to nakrętka. Najczęściej jest ona równocześnie kubkiem. Niekiedy pokrywa się ją dodatkowo pianką izolacyjną, a czasem jej dodatkową funkcją bywa automatyczne domykanie termosu, co zabezpiecza przed wychłodzeniem i kropelkowym rozlewaniem się płynów. W ofercie termosów dostępne są już również modele dwukomorowe, umożliwiające umieszczenie w nich dwu różnych, niemieszających się płynów.

->Odwiedź także nasz ranking grillów ogrodowych!

Jaki termos wybrać?

W rankingach konsumenckich termosów zwyciężają termosy turystyczne, uznawane za najporęczniejsze i najpraktyczniejsze nie tylko podczas wypraw i wycieczek, ale także na co dzień. Klienci doceniają marki termosów takie jak: Smile, Primus Termos i MPM Termos. Każdy z rankingowego podium termosów jest próżniowy i wykonany ze stali nierdzewnej, gwarantujący stałą temperaturę płynów do 24 godzin. Każdy z tych modeli dostępny jest w pojemności od 0,7 L, posiada automatyczny korek i zewnętrzną powierzchnię antypoślizgową.

W rankingu termosów z pompką, zaliczanych do grupy produktów termosów cateringowych zwyciężają marki Domotti Termos i Hendi Termos, także ze względu na dobrą jakość samej pompki. Wybór najlepszego termosu powinien być dokonany pod kątem jego użytkowania, wówczas jego amortyzacja jest satysfakcjonująca dla nabywcy.

Termos – Ranking i cena 2019

Dobry termos to podstawa każdego wyjazdu, czy też po prostu rzecz potrzebna do pracy, albo wyjścia w chłodniejszy dzień. Warto pamiętać o wspomnianych przez nas wskazówkach, co ułatwi wybór odpowiedniego modelu. Prezentujemy zestawienie polecanych termosów. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.