Jak dobrze wszyscy wiemy, sport to zdrowie i wiele osób coraz częściej decyduje się na podjęcie sportowego trybu życia, albo chociażby lekkiej aktywności fizycznej. Mieszkając w domu, mamy wiele możliwości. Jedną z nich tenis stołowy. Jaki stół do ping ponga kupić? W tym artykule, dowiecie się na co zwrócić uwagę, by wybrać dobry stół do ping ponga.

Tenis stołowy dobry na każdą okazję

Każdy czas jest dobry na podjęcie aktywności fizycznej. A jeśli do tego można połączyć ją ze spędzaniem czasu ze znajomymi lub rodziną, czy można wymagać więcej? Ale jaki sport wybrać, aby jego uprawianie było możliwe zarówno w ciepłe letnie dni, jak i w długie zimowe wieczory? Sport, który sprawdzi się jako sposób na spędzenie popołudnia z dziećmi, jak i urozmaici kolację z paczką znajomych? W dobie nowatorskich pomysłów, odważnych działań może warto sięgnąć po każdemu znany sport jakim jest tenis stołowy. Poznaj naszą propozycję i sam zdecyduj.

W domowym zaciszu czy na świeżym powietrzu?

Wiele sportów ma swoje ograniczenia. Niewiele osób ma tyle samozaparcia, aby w mroźny dzień wyjść na krótką przebieżkę po zamarzniętych i śliskich chodnikach. Oferta jest niezwykle szeroka. Obecnie bez trudu znajdziemy producentów, którzy dokonują podziału stołów na te do stosowania wewnątrz, jak również na stoły, które sprawdzą się w warunkach zewnętrznych. Na czym polega różnica? Przede wszystkim na wadze stołu oraz pokryciu blatu stołu. Stoły outdoor (stoły zewnętrzne) są najczęściej dużo masywniejsze, dzięki czemu są bardziej stabilne. Idealnie sprawdzą się, by rozbić nad nimi parasol ogrodowy. Niestety odbija się to na czasie, który musimy poświęcić na jego złożenie. Producenci jednak zapewniają, że ich stoły mogą znajdować się na zewnątrz przez cały sezon. Stoły, z których możemy korzystać na świeżym powietrzu, charakteryzują się dostosowaniem nie tylko powierzchni blatu, ale również całej konstrukcji stołu do warunków, które panują na zewnątrz.

Elementy konstrukcji wykonane są najczęściej ze stali nierdzewnej dzięki czemu opady atmosferyczne nie wpływają destrukcyjnie na stół. Dodatkowo blat odporny jest na działanie promieni słonecznych. Stoły indoor (stoły wewnętrzne) charakteryzują się przede wszystkim lżejszą konstrukcją. Zazwyczaj stoły te posiadają kółka, które wpływają na łatwość przestawiania stołu. Dodatkowym atutem jest możliwość złożenia stołu po zakończonej grze, aby tym samym móc korzystać swobodnie z pomieszczenia.

Podstawowe dane

Kiedy już zdecydujemy gdzie chcemy korzystać z naszego stołu warto przyjrzeć się jego poszczególnym elementom, aby dokonać najlepszego wyboru. Rozmiary stołu są zazwyczaj uniwersalne i wynikają z norm gry ping-pong. Powierzchnia blatu powinna mieć wymiary 274×152,5 cm. Zwyczajowo blaty są w kolorze czarnym, niebieskim lub zielonym. Dodatkowo każdy blat powinien mieć białą obwolutę oraz biały pasek, który dzieli każdą ze stron na dwie. Siatka powinna sięgać 15,25 cm ponad powierzchnię blatu i być właściwie napięta. I choć warto sprawdzić te kwestie, to producenci zazwyczaj dbają o te szczegóły za nas.

->Sprawdź także, jaki termos wybrać!

Na co zwrócić uwagę przy zakupie stołu do tenisa?

Aby stół stanowił dla nas zabawę i urozmaicenie wolnego czasu przez więcej niż jeden sezon należy zwrócić uwagę na materiał, z którego został wykonany. O ile stoły indoor narażone są przede wszystkim na otarcia i uszkodzenia mechaniczne, o tyle stoły zewnętrzne muszą mierzyć się z czynnikami atmosferycznymi. Blaty zazwyczaj wykonane są z płyt wiórowych, wówczas ich grubość wynosi około 25mm. Występują również warianty stołów, w których blaty wykonane są z płyt mdf (płyty z włókien drzewnych) lub z laminatu. Wówczas blaty są znacznie cieńsze, ale charakteryzują się znacznie niższą wytrzymałością.
Innym aspektem, który warto sprawdzić przed dokonaniem zakupu, jest konstrukcja stołu. Jak wspomniano wcześniej, stoły zewnętrzne zazwyczaj są bardziej stabilne ze względu na masywniejszą ramę i stelaż. Jednak te do stosowania wewnątrz również muszą charakteryzować się wytrzymałością. Niech za tym lekkość stołu nie przysłoni nam jego funkcjonalności.

Stół do ping ponga spisze się zarówno w domu jak i w ogrodzie, a w wielu przypadkach jest też wybierany jako element rozrywki do biura.

Dodatkowe akcesoria

Jak w każdym sporcie, tak również w ping-pongu, mamy całą gamę akcesoriów. Co wybrać, a co okaże się zbędnym gadżetem?

Do podstawowych i koniecznych do uprawiania tenisa stołowego akcesoriów zaliczymy rakietki. Wykonane są ze specjalnie wyprofilowanej deski obłożonej kauczukiem. Na rynku znajdziemy bardzo różne kolory paletek, choć najczęściej występują czerwono-czarne. Przekrój cenowy tego akcesorium, podobnie jak stołów, jest bardzo różny. Przy wyborze kierujmy się jednak przede wszystkim wagą rakietki. O ile to możliwe – warto wypróbować rakietkę, aby móc stwierdzić czy pasuje do naszej ręki. Jeśli treningi odbywają się poza domem, warto również przemyśleć zakup pokrowca na rakietkę. Przewożenie paletki w sportowej torbie może spowodować wycieranie się warstwy kauczukowej lub nawet jej odklejanie od warstwy drewna.

Innym udogodnieniem, który często polecany jest przez producentów stołów do tenisa, jest pokrowiec na stół do ping ponga. Pełni on głównie funkcję zabezpieczenia stołu przez osiadaniem kurzu lub uszkodzeniami mechanicznymi podczas, gdy stół nie pełni swojej funkcji. Pokrowce zazwyczaj można stosować zarówno przy stole złożonym, jak również wtedy, kiedy nie zamierzamy każdorazowo po zakończonej grze demontować naszego stołu.

Do bardziej zaawansowanych akcesoriów należy niewątpliwie robot do wyrzucania piłeczek. Jest to przyrząd, który ma za zadanie doszkalanie początkujących graczy, jak również doskonalenie umiejętności technicznych tych bardziej zaawansowanych w grze osób. Niestety jego koszt często porównywalny z ceną stołu przez co polecany jest głównie tym, którzy tenis stołowy traktują nieco bardziej poważnie.

->Odwiedź także nasz ranking nawilżaczy powietrza!

Stół do ping ponga – Ranking i cena 2019

Wiedząc już co jest istotne, pora wybrać najlepszy stół do ping ponga. Zwracajmy uwagę na wykonanie stołu, jego materiały, ale przede wszystkim na wymiary. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane stoły do tenisa. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.