Wilgotność powietrza w mieszkaniach w okresie grzewczym niemal zawsze zmniejsza się nawet o połowę, co możemy w bardzo prosty sposób odczuć, zmagając się wówczas z problemami górnych dróg oddechowych. Katar, kaszel oraz problemy ze snem to główne przyczyny zbyt suchego powietrza co najgorzej odczuwają oczywiście alergicy, oraz małe dzieci. W takiej sytuacji warto zaopatrzyć się w dobry nawilżacz powietrza, który pomoże utrzymać w mieszkaniu odpowiednią wilgotność. Jakie jednak rodzaje nawilżaczy możemy znaleźć w sklepach i na jakie parametry powinniśmy zwrócić uwagę przed ich zakupem?

Rodzaje nawilżaczy

Obecnie w sklepach możemy znaleźć aż 3 rodzaje nawilżaczy powietrza, a mianowicie nawilżacze ewaporacyjne, ultradźwiękowe oraz parowe. Stały się one coraz bardziej popularne tak jak klimatyzatory powietrza. Czym jednak różnią się one między sobą i jaki nawilżacz wybrać?

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Takie nawilżacze skonstruowane są w oparciu o naturalną zasadę parowania. Co to jednak oznacza? We wnętrzu ewaporacyjnego nawilżacza znajduje się nie tylko zbiornik na wodę, ale również pełniący funkcję filtra wkład (wykonany jest on z higroskopijnego materiału) oraz turbina, która tłoczy powietrze. Działanie tego nawilżacza jest dosyć proste, ponieważ z otoczenia zasysane jest powietrze, które przechodzi przez filtr i w ten sposób ulega oczyszczeniu, nawilżając powietrze i następnie wracając do urządzenia. Ewaporacyjny nawilżacz powietrza zużywa stosunkowo małą ilość energii (ok. 20 W), ma możliwość rozpylania olejków zapachowych, a także nie nawilża zbyt nadmiernie danego pomieszczenia. Ma on jednak dwie dosyć istotne wady, a mianowicie dosyć głośno pracuje, a także odznacza się stosunkowo małą wydajnością nawilżania powietrza.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Takie nawilżacze cieszą się obecnie największą popularnością, a ich działanie opiera się na zasadzie mechanicznego rozbijania wody na drobne cząsteczki pary przy pomocy ultradźwięków, które widoczne są jako biała mgiełka. Ultradźwiękowe nawilżacze mają nieco większe zużycie energii niż te ewaporacyjne (zazwyczaj od 40 do 70 W), jednak dosyć cicho pracują i wyposażone są w różnego rodzaju udogodnienia (np. wskaźnik braku wody, higrostat). Decydując się na zakup takiego nawilżacza, należy jednak mieć świadomość tego, iż co jakiś czas należy wymieniać filtr, a także dokładnie go czyścić. Dosyć ważne jest również to, iż nie można do niego wlewać żadnych środków zapachowych, a dźwięki emitowane przez urządzenie mogą być nieprzyjemne dla zwierząt.

Nawilżacz powietrza parowy

Parowe nawilżacze wyposażone są w grzałkę, która doprowadza wodę do wrzenia, dzięki czemu na zewnątrz urządzenia zaczyna wydostawać się para. Pomimo tego, iż cena takich nawilżaczy jest stosunkowo niska, to jednak zużycie energii kształtuje się na dosyć wysokim poziomie, co należy wziąć pod uwagę, zastanawiając się nad zakupem tego urządzenia. Takiego nawilżacza nie należy pozostawiać w zasięgu dzieci oraz zwierząt, ponieważ wydostająca się z urządzenia para wodna ma dosyć wysoką temperaturę i może poparzyć ciało.

Wiele osób nie zdaje sobie sprawy jak korzystne jest korzystanie z nawilżacz powietrza i jak wiele zalet niesie

Parametry nawilżaczy

W sezonie grzewczym coraz większa liczba osób zastanawia się nad tym, jaki nawilżacz kupić, biorąc głównie pod uwagę trzy dostępne na rynku urządzenia oraz ich wady i zalety, jednak równie ważne są ich parametry, które powinny decydować o zakupie. O jakich parametrach jednak mowa? Chodzi tutaj głównie o wydajność, zużycie energii, poziom hałasu, pojemność zbiornika oraz filtr. Wydajność urządzenia to parametr, który określa jaką powierzchnię pomieszczenia nawilżacz jest w stanie nawilżyć i z jaką intensywnością będzie wytwarzana mgiełka.

Kolejnym dosyć istotnym parametrem jest zużycie energii, które najlepiej, aby było jak najmniejsze, ponieważ jeśli w trakcie pracy urządzenie zużywa dużo energii, to wiąże się to również z wysokim rachunkiem za prąd (energooszczędne są nawilżacze ultradźwiękowe). Nawilżacze najczęściej wykorzystywane sa w sposób ciągły, dlatego też osoby, które wrażliwe są na działanie hałasu, powinny wybierać te, które pracują najciszej (najlepszy nawilżacz to w tym przypadku ten ultradźwiękowy). Kolejnym istotnym parametrem jest pojemność zbiornika, ponieważ im jest ona większa, tym większą powierzchnię pomieszczenia można nawilżyć. Z kolei, jeśli chodzi o filtr, to dzięki temu elementowi wydostająca się na zewnątrz urządzenia mgiełka jest czysta, dlatego też warto zadbać o to, aby urządzenie było wyposażone w ten element.

->Sprawdź także nasz ranking tosterów i opiekaczy!

Jaki nawilżacz kupić?

Najlepiej taki, który sprosta wszelkim wymaganiom, jednak w tym celu warto sprawdzić ranking nawilżaczy, który z pewnością pomoże dokonać właściwego wyboru. Ważną kwestią jest oczywiście zapoznanie się z parametrami poszczególnych urządzeń, jednak istotna jest również zasobność portfela, ponieważ obecnie można zakupić zarówno nawilżacze za ok. 150-200 zł, jak i takie, które kosztują nawet kilka tysięcy. Podczas zakupu nawilżacza warto zwrócić uwagę na dodatkowe funkcje, które mogą okazać się przydatne. Chodzi tutaj np. o higrometr badający poziom wilgotności powietrza, kolorowe podświetlenie, czy też możliwość elektronicznego sterowania urządzeniem.

Nawilżacz do pokoju dziecka

Zimą dzieci w szczególności narażone są na niekorzystne działanie ogrzewania, co najczęściej objawia się u nich kaszlem, chrypką, katarem oraz bólem gardła. Wysuszone błony śluzowe są niestety bardziej niż u dorosłych narażone na atak drobnoustrojów, dlatego też dziecięcy organizm staje się w ten sposób bardziej podatny na infekcje. W takim przypadku warto zakupić do dziecięcego pokoju odpowiedni nawilżacz powietrza, który najlepiej, aby cicho pracował, dzięki czemu jego praca nie zakłóci snu. Ważne jest również to, aby urządzenie było energooszczędne, dzięki czemu będzie mogło pracować w pokoju dziecka przez całą noc.

Nawilżacz powietrza – Ranking i cena 2019

Teraz, gdy wiemy już czym charakteryzuje się dobry nawilżacz powietrza, pora wybrać dla nas sprzęt. Zwróćmy uwagę na rodzaj nawilżacz i dostosujmy go do naszego pomieszczenia i tego jak będziemy go używać. Przedstawiamy zestawienie, gdzie znajdziecie polecane nawilżacze powietrza. Ranking pochodzi z serwisu Nokaut i jest na bieżąco aktualizowany.